1. مطالب منتشر شده در دسته ی "کشاورزی"
بهانه‌های واهی محیط زیستی جلوی سدسازی را گرفته است
مدیرعامل شرکت مهاب قدس:

مدیرعامل شرکت مهاب قدس گفت: متاسفانه در سال هاي اخير به دلیل بهانه هاي زیست محیطی اجازه ساخت سد داده نشد، اكنون باید از این دوستان پرسید سيل با حجم دبی ۸ هزار متر مکعب در ثانيه را چه سازه ای قرار است کنترل کند.

توزیع نامناسب اقلام اساسی بهانه‌ای برای احیای وزارت بازرگانی است
صابری:

صابری گفت: افزایش قیمت مرغ مسیری را برای برخی افراد باز کرده تا از این نوسان قیمت بهره برداری سیاسی کنند برای احیای وزارت بازرگانی و مدام فقدان این وزارتخانه را بزرگترین مشکل برای شبکه توزیع عنوان می کنند در حالی که شبکه توزیع نسبت به گذشته هیچ تغییری نکرده است.

علت گرانی مرغ، افزایش قیمت نهادهای دامی است
رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی:

یوسفی گفت: قیمت نهادهای دامی از جمله کنجاله سویا و ذرت در ماههای اخیر به دلیل تخصیص نیافتن ارز دولتی توسط بانک مرکزی افزایش یافته، به همین دلیل قیمت تمام شده مرغ برای تولیدکنندگان بسیار زیاد است.

مرغ ارزان نمی‎شود
یک مقام صنفی خبر داد؛

برومند چهارآیین، عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی با بیان این که قیمت مرغ کاهش نمی یابد، گفت: اگر نهاده های دامی با ارز دولتی به مرغداران داده شود قیمت مرغ تا ۵۰ روز دیگر(ماه رمضان)  به ۱۲ هزار تومان می رسد.

چینی‌ها تولیدکنندگان سویا در آمریکا را سردرگم کرده‌اند

واردات سویا از چین به ایالات متحده طی ماه ژانویه سال جاری میلادی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ، کاهشی چشمگیر داشته است.

سودای احیای وزارت بازرگانی؛ در بازارِ آشفتهٔ خودساخته‌ٔ دولت
اتاق اقتصاد گزارش می‌دهد؛

به اعتقاد برخی از اقتصاددانان توسعه صنعتی در ایران زمانی شکل گرفت که وزارت بازرگانی در دهه ۴۰ منحل شد، این در حالی است که بسیاری از مسئولن دولتی تلاش می کنند این نهاد را دوباره احیا کنند.

تا قبل از شب عید گوشت ارزان می‌شود
رییس شورای تامین کننده دام خبر داد؛

منصور پوریان با بیان این که میزان زیادی گوشت به کشور وارد شده است، اذعان کرد: به شرط توزیع درست، قیمت گوشت در بازار تا قبل از شب عید کاهش خواهد یافت.

با ممنوعیت صادرات قیمت میوه کاهش می‌یابد
در گفتگو با رئیس اتحادیه بارفروشان مطرح شد؛

حسن صابری در خصوص قیمت میوه شب عید گفت: اگر جلوی صادرات میوه به کشورهای همسایه تا یک ماه آینده گرفته نشود قطعا قیمت میوه با افزایش ۲۰ درصدی روبرو خواهد شد.

سهم ۷ دهم درصدی ایران از گردش مالی محصولات حلال
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد؛

آیت الله تقوی با بیان افزایش ۱۳۵ درصدی واردات گوشت قرمز در سال جاری گفت: سهم ایران از گردش مالی محصولات حلال ۷ دهم درصد است.

افزایش ۷۰درصدی قیمت ماهی/سازمان شیلات پاسخگو نیست

ارســان قاسمی مدیر عامل اتحادیه تکثیــر، پرورش و صادرات آبزیان با بیان این که میزان عرضه ماهی نســبت به سال گذشته تفاوتی نداشته اســت، گفت: قیمت ماهی در بازار به سبب مشکلات توزیع ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۲٫۵ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی با احیای دشت‌های خوزستان و ایلام
مدیرعامل موسسه جهادنصر خبر داد؛

مدیرعامل موسسه جهادنصر با اشاره به تکمیل فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و افتتاح فاز اول به دست معاون اول رئیس جمهور در آبان ماه گذشته اعلام کرد: در صورت متصل شدن اتمام فاز اول و آغاز فاز دوم در سال آینده برآورد کرده‌ایم بیش از ۹ میلیون تن افزایش تولید انواع محصولات کشاورزی و ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در مناطق اجرای طرح ایجاد شود.

رویای هوای پاک در کلانشهرها
آنزان نیوز بررسی می‌کند؛

۲۹ دی به نام روز هوای پاک نام گذاری شده است، اما طی این سال‌های اخیر روزهای هوای پاک به شدت کاهش یافته است، به‌گونه ای که بسیاری از راهکارهای دولت برای حل بحران آلودگی هوا نیز مفید واقع نشده است. همچنان بنا به اظهار نظر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چشم انتظار وزش باد هستیم. همان گونه که طی روزهای اخیر نیز شاهد هوای پاک تنها به علت ورزش باد و باران بودیم، از این‌رو «آنزان نیوز» برای تبیین مشکلات محیط زیستی اقدام به تهیه گزارشی از امین محمودی، کارشناس مسائل محیط زیست و منابع طبیعی  کرده است که در ادامه می‌خوانید.

حمایت ازکشاورزی؛ راهکار اتحادیه اروپا برای کاهش  اثرات تحریم‎های روسیه
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(15)

از سال ۲۰۱۴ روسیه ممنوعیت‌هایی را بر واردات محصولات کشاورزی اتحادیه اروپا اعمال کرد. پس‌ از آن اتحادیه اروپا با تصویب بسته‌های حمایتی و پیدا کردن بازارهای جایگزین، نه‌تنها در صادرات محصولات کشاورزی کاهشی نداشت بلکه در اکثر محصولات توانست افزایش صادرات را ثبت کند؛ تا آنجا که در سال ۲۰۱۸ توانست برخی اقدامات اضطراری که پیش‌تر به خاطر تحریم‌های روسیه تصویب کرده بود را لغو کند.

اتحادیه اروپا به دنبال گسترش بازار محصولات کشاورزی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(14)

برای تقویت بخش کشاورزی، اتحادیه اروپا در نظر دارد برنامه‌هایی با هدف تبلیغ و گسترش بازار محصولات کشاورزی در اروپا و دیگر کشور‌ها اجرا کند. به این منظور به سازمان‌ها و کشور هایی که برنامه ارائه دهند، بوجه اختصاص می‌یابد. تولیدکنندگان و کشاورزان نیز برای کمک به این فرایند روی کیفیت محصولات خود و برندسازی کار می‌کنند.

حمایت‎های گسترده اتحادیه اروپا از توسعه بخش کشاورزی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(13)

بخش اصلی حمایت واقعی از بخش کشاورزی در اتحادیه اروپا مستقیما از بودجه پرداخت نمی‌شود، بلکه عمدتا از طریق سیاست‌های تأثیرگذار بر قیمت‌های دریافتی تولید‌کنندگان بر اساس حمایت‌ قیمتی و یارانه‌‌های صادراتی است.

کشت فراسرزمینی راه‎حل تامین امنیت غذایی در کشور نیست

دولت و وزارت کشاورزی برای کشت فراسرزمینی در بیش از ۱.۱ میلیون هکتار از اراضی ۲۳ کشور برنامه ریزی نموده و محصولات هدف را نیز انتخاب کرده اند. ضروری است دولت و وزارت کشاورزی به لزوم تولید کالاهای اساسی در داخل کشور توجه داشته باشند تا از این نوع کشاورزی به بهترین شکل استفاده شود.

نابودی حوزه‎های آبخیز در منطقه حفاظت‎شده بحر آسمان با توسعه فعالیت معدنکاران
آنزان نیوز گزارش می‎دهد؛

قانونی بودن و یا نبودن عملیات معدن کاری در «بحرآسمان» جیرفت چند ماهی است در جنوب کرمان بالا گرفته به گونه ای که سازمان های مردم نهاد حافظ محیط زیست در مخالفت با آن لب به اعتراض گشوده اند، اما برخی معتقدند این اقدام توسعه اقتصادی منطقه ولو با قیمت نابودی حوزه دهای آبخیز را به دنبال دارد.

فناوری تولید بذور هیبریدی سبزیجات بومی شد

محققان ایرانی به پروتکل فناوری تولید بذرهای هیبریدی سبزیجات به روش اصلاح معکوس دست یافتند. با توسعه دانش فنی تولید بذر، سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می شود.

تامین امنیت غذایی در استرالیا با توسعه کشت دیم
تجارب موفق کشت دیم(1)

با توجه به شاخصه­‌های کلیدی مناطق کشاورزی استرالیا از جمله کمبود بارش، نوسانات بارشی و طولانی بودن دوره‌­های خشکی و رطوبت، این کشور با اصلاح ارقام زراعی و اصلاح سیستم­ها و عملیات­های زراعی به خوبی توانسته است خطرات مربوط به تغییرات بالای بارندگی را مدیریت نماید.

سرانه مصرف آبزیان در آمریکا ۷٫۴ درصد افزایش یافت
به لطف استقبال مردم از تیلاپیا و میگو؛

سرانه مصرف آبزیان در آمریکا از ۱۴.۹ پوند در سال ۲۰۱۶ به ۱۶ پوند در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته که این میزان یک جهش ۷.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید