1. مطالب منتشر شده در دسته ی "اقتصاد بین الملل"
رشد اقتصادی آمریکا با بهره‌گیری از منابع استقراضی
اکونومیست گزارش می‌دهد؛

مکاتب فکری جدید، نظریات پولی تازه ای را مطرح کرده اند و معتقدند مهم ترین مسئله در افزایش بدهی دولت، توان ایجاد رشد اقتصادی است. در واقع اگر استقراض منابع مالی از سوی دولت، به ایجاد رشد اقتصادی و رساندن اقتصاد کشور به ظرفیت کامل منجر شود، دولت در ادامه با مشکل مواجه نخواهد شد و منابع لازم برای بازپرداخت بدهی های خود را در اختیار خواهد داشت. این درحالیست که در بسیاری از موارد اقتصاددانان با ایجاد هراس از بدهی های عمومی، سبب عدم تحریک اقتصاد از طریق استقراض دولت گردیده اند.

چینی‌ها تولیدکنندگان سویا در آمریکا را سردرگم کرده‌اند

واردات سویا از چین به ایالات متحده طی ماه ژانویه سال جاری میلادی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ، کاهشی چشمگیر داشته است.

۵ دلیل برای اثبات مفیدبودن مصرف ماهی‎تیلاپیا حین بارداری
آنزان نیوز بررسی می‌کند؛

مصرف ماهی تیلاپیا مزایایی زیادی از جمله جلوگیری از سرطان ها، تامین پروتئین بدن، افزایش کارایی مغز، افزایش بافت استخوان ها و تندرستی قلب برای سلامتی انسان ها دارد. علاوه بر این مصرف ماهی تیلاپیا در دوران بارداری نیز مفید می باشد.

ایران، فرشته نجات تولیدکنندگان سویا در آمریکا

از زمانی که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به اعمال تعرفه های مازاد بر واردات فولاد و آلومینیوم تصمیم گرفته، واشنگتن و پکن درگیر یک جنگ تعرفه ای تلافی جویانه شده اند که بر اقتصاد دو کشور و بازارهای جهانی تاثیر گذاشته است. از جمله اقدامات چین در این زمینه، اعمال تعرفه بر واردات دانه های سویای آمریکایی بوده و این مساله کشاورزان آمریکایی را بر آن داشته تا به ایران به عنوان بازار جایگزین برای این کالا روی آورند.

کمک ۱۳۰ میلیون دلاری افغانها به توسعه بخش آبخیزداری

مسئولین کشور افغانستان به منظور اجرای گسترده عملیات آبخیزداری در استان بلخ، یک برنامه با بودجه ۱۳۰ میلیون دلار را در دستور کار قرار داده اند. هدف از اجرای این طرح توسعه بخش کشاورزی، تامین منابع آب شرب، جلوگیری از شن های روان و فرسایش خاک و همچنین جلوگیری از سیلاب های خسارت زا عنوان شده است.

حمایت دو میلیارد روبلی روسیه برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(6)

دولت روسیه در راستای افزایش بهره‌وری تولیدات کشاورزی و نیز بی‌نیازی از واردات ادوات کشاورزی خود قصد دارد برای توسعه مکانیزاسیون حمایت دو میلیارد روبلی را از این بخش به عمل آورد.

تمایل کشورهای آسه آن برای سرمایه‎گذاری در بخش آبخیزداری

در منطقه شرق آسیا، ۵ کشور میانمار، تایلند، لائوس، کامبوج و ویتنام، با سرمایه گذاری گسترده بر روی حوضه آبخیز رودخانه مکونگ، به دنبال بهبود کشاورزی، احیای جنگل ها، تامین منابع آب شرب و بهبود اقتصاد جوامع محلی خود هستند.

نقش بی بدیل جنگل ها و حوزه های آبخیزداری در حفظ منابع آبی
موسسه جهانی منابع گزارش می‌دهد

کشورهای هند، اندونزی و فیلیپین به دلیل تخریب گسترده جنگل ها و حوضه های آبخیز، با مشکلات عدیده ای از جمله تنش آبی، فرسایش شدید خاک و … روبرو بوده اند. توسعه عملیات آبخیزداری و جلوگیری از تخریب جنگل ها و پوشش های گیاهی، مهمترین اقدام این کشورها به منظور جلوگیری از هدررفت منابع آبی و مدیریت بهتر آن است.

گوجه فرنگی مقاوم به خشکسالی به بازار می‌آید
بزودی؛

محققان طرحی پژوهشی در اروپا بر روی این کار می کنند که چگونه می توان گوجه فرنگی هایی رویاند که ۹۰ درصد آب کمتری احتیاج داشته باشند. تحقیقات و پروهش در مزرعه آزمایشی در شمال اسراییل انجام می شود.

کمک ۶ میلیارد دلاری ترامپ به بخش کشاورزی آمریکا
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(4)

در پی آسیب بخش کشاورزی آمریکا از جنگ تجاری، وزارت کشاورزی این کشور مجبور شد کمک مالی ۶ میلیارد دلاری برای کشاورزان پرداخت کند.

اهمیت افزایش تنوع سبزیجات در تامین امنیت غذایی
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

دانشمندان مشغول آزمایش تکنیکهای جدید برای بارآوردن گیاهان در مناطق خشک و گرم مثل قبرس هستند. بخش عمده تحقیقات این طرح روی ریشه گیاه انجام می‌شود. هدف این طرح یافتن راهی برای افزایش تنوع زیستی و بازدهی محصولات کشاورزی در اروپاست.

آلودگی هوا، ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد
محققان پی بردند؛

تحقیقات جدیدی که در چین انجام شده آلودگی طولانی مدت هوا را با افت توانایی‌های شناختی از جمله هوش مرتبط دانسته است.

همه چیز درباره فواید و مضرات روغن پالم
آنزان نیوز بررسی می‌کند؛

کشاورزان فرانسوی این هفته در برابر چند پالایشگاه و پمپ بنزین گرد آمدند تا به سیاست‌های ناسازگار دولت این کشور در واردات و توسعه و استفاده از روغن پالم اعتراض کنند. آنها می‌گویند واردات دولت با استانداردهای فرانسه و اروپا هماهنگ نیست.

روسیه «گلخانه‌ هوشمند» در قطب شمال تاسیس می‌کند
به نقل از تاس؛

دانشمندان روسی کشت انواع گیاهان به روش گلخانه‌ ای را در قطب شمال آزمایش می‌کنند تاکنون کشت انواع سبزیجات نتیجه داده است.

روسیه استانداردهای تولید مواد غذایی ارگانیک را وضع کرد
به منظور حمایت از مصرف کنندگان؛

دولت روسیه با وضع قوانین تولید محصولات ارگانیک علاوه بر حذف محصولات غیر ارگانیک در بازار قصد دارد سهم ۲۵ درصدی در سطح جهان در تولید این محصولات داشته باشد.

اتمام فاز نخست بزرگترین پروژه انتقال آب جهان در چین
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

فاز ابتدایی بزرگترین طرح انتقال آب جهان در چین که با هدف رشد اقتصادی، تامین آب و پایان دادن به خشکسالی در نیمی از مناطق این کشور آغاز شده بود به اتمام رسید.

اتکا به کشاورزی، راهکار روسیه برای برون‌رفت از اقتصاد وابسته به انرژی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(3)

روسیه در سال های اخیر تلاش کرده است تا اقتصاد خود را از صادرات نفت و گاز متمایز کند، به همین دلیل ولادیمیر پوتین به دولت دستور داده است تا سال ۲۰۲۴ صادرات غیر انرژی را تا سقف ۲۵۰ میلیارد دلار افزایش دهد که بخشی از این طرح، افزایش صادرات کشاورزی به ۴۵ میلیارد دلار است.

کشاورزی خرد؛ مانع توسعه بخش کشاورزی نیست
یورواستات منتشر کرد

اتحادیه اروپا ۷۰ درصد زمین‌های کشاورزی کمتر از ۵ هکتار دارند و ۱۱ درصد مدیران کشاورزیشان کمتر از ۴۰ سال سن دارند،‌ تولیدات کشاورزی ۲۸ عضو این اتحادیه را تنها ۴ کشور تولید می‌کنند.

ذبح اجباری دام‌ها در انگلیس با تشدید خشکسالی
بی بی سی خبر داد؛

با توجه به خشکسالی شدید در برخی مناطق انگلیس و افزایش هزینه نگهداری دام‌ها، کشاورزان انگلیس دام‌های شیرده و پرواری غیربالغ خود را به کشتارگاه فرستاندند.

حمایت گسترده نخست‌وزیر ژاپن از کشاورزان آسیب‎دیده از سیل
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(2)

نخست‌وزیر ژاپن برای حمایت همه‌جانبه از کشاورزان آسیب‌دیده از سیل اخیر سوگند یاد کرد و گفت: احیای سریع مزارع کشاورزی، اولویت دولت ژاپن پس از نجات بازماندگان سیل است.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید