1. بایگانی شهریور, ۱۳۹۷
۶۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود/رکورد خرید تضمینی گندم شکسته شد
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی:

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: میزان خرید تضمینی گندم از مرز ۹ و نیم میلیون تن گذشته است و رکورد سال گذشته را زده است درحالی که میزان بارندگی در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

۴۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید تیلاپیا در ۴ استان کشور
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور خبر داد؛

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور گفت: با تولید ماهی تیلاپیا در ۴ استان غیرساحلی از خروج ۴۰ میلیون دلار ارز برای واردات فیله تیلاپیا گرفته شد و بنا داریم تا مولد میگو را هم خودمان تولید کنیم.

سالانه ۳۰ هزار تن بذر در کشور تولید می‌شود
معاون وزیر جهاد:

معاون وزیرو رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: افزون بر ۳۰ هزار تن هسته اولیه بذر با مشارکت موسسه نهال وبذر و شرکتهای بخش خصوصی تولید و دراختیار بهره برداران برای کشت قرار می گیرد.

نمی‌توانیم ریزگردها را مهار کنیم/شمال کشور زیر پسماندها دفن می‌شود
کلانتری:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان این که دولت دوازدهم در حل مشکل پسماندها، گرد و غبار، تالاب‌ها و هوای کلانشهرها اصرار دارد، گفت: شهر‌های شمالی کشور در حال مدفون شدن زیر پسماندهاست.

کمک ۶ میلیارد دلاری ترامپ به بخش کشاورزی آمریکا
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(4)

در پی آسیب بخش کشاورزی آمریکا از جنگ تجاری، وزارت کشاورزی این کشور مجبور شد کمک مالی ۶ میلیارد دلاری برای کشاورزان پرداخت کند.

قیمت گوشت گوسفند تازه وارداتی اعلام شد

گوشت قرمز بر پایه گزارش بانک مرکزی در مردادماه به طور میانگین رشد ۸٫۲ درصدی داشت تا اینکه عصر امروز سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت محاسباتی گوشت گوسفند تازه وارداتی از مبادی مختلف را برای ساماندهی این بازار اعلام کرد.

بازار ۱٫۵ میلیارد دلاری گیاهان دارویی در کشور
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت کشاورزی خبر داد؛

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت کشاورزی ارزش اقتصادی گیاهان دارویی را حدود ۱.۵ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: حدود ۴۵۰ میلیون دلار صادرات داریم و بقیه در کارخانه‌های دارویی و صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‎گیرند.

گندم و شکر وارد نمی‌کنیم
یک مقام مسئول خبر داد؛

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:با تصویب دولت،مسئولیت ثبت سفارش و نظارت بر توزیع نهاده های ذرت،جو،کنجاله سویا و دانه های روغنی وارداتی که ارز دولتی استفاده می کنند به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.

اهمیت افزایش تنوع سبزیجات در تامین امنیت غذایی
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

دانشمندان مشغول آزمایش تکنیکهای جدید برای بارآوردن گیاهان در مناطق خشک و گرم مثل قبرس هستند. بخش عمده تحقیقات این طرح روی ریشه گیاه انجام می‌شود. هدف این طرح یافتن راهی برای افزایش تنوع زیستی و بازدهی محصولات کشاورزی در اروپاست.

آلودگی هوا، ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد
محققان پی بردند؛

تحقیقات جدیدی که در چین انجام شده آلودگی طولانی مدت هوا را با افت توانایی‌های شناختی از جمله هوش مرتبط دانسته است.

غارت فانوس ماهیان توسط چینی‌ها/کاهش ۳۰ درصدی صید بومیان
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

شناور‌های چینی که برای صید «فانوس ماهیان» به سواحل خلیج فارس ایران آمدند؛ امید صیادان هرمزگانی را برای صید ماهی ناامید کرده و خسارات جبران ناپذیری را به اکوسیستم دریایی منطقه وارد می کنند.

همه چیز درباره فواید و مضرات روغن پالم
آنزان نیوز بررسی می‌کند؛

کشاورزان فرانسوی این هفته در برابر چند پالایشگاه و پمپ بنزین گرد آمدند تا به سیاست‌های ناسازگار دولت این کشور در واردات و توسعه و استفاده از روغن پالم اعتراض کنند. آنها می‌گویند واردات دولت با استانداردهای فرانسه و اروپا هماهنگ نیست.

درآمد ۲۰ میلیون دلاری کشور از ممنوعیت صادرات خوراک آبزیان
رئیس اتحادیه ماهیان سرد آبی اعلام کرد؛

رئیس اتحادیه ماهیان سرد آبی گفت: ممنوعیت صادرات خوراک آبزیان منجر به جلوگیری ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار ارز به کشور خواهد شد.

سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی در مکانیزاسیون کشاورزی
یک مقام مسئول خبر داد؛

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که در حوزه ماشین آلات بخش کشاورزی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم و همین سرمایه‌گذاری سبب شده تا مکانیزاسیون در زمینه برنج تا ۶۰ درصد رشد نسبت به پنج سال گذشته داشته باشد.

رکورد ۳۰ ساله تولید کلزا در کشور شکسته شد

یک مقام مسئول گفت: تاکنون ۳۵۵ هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شد و به این ترتیب تولید کلزا در ۳۰ سال گذشته به بالاترین رکورد خود رسید.

گل به خودی ممنوعیت صادرات چای ایرانی
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

رئیس سازمان چای کشور با انتقاد از بخشنامه گمرک درخصوص ممنوعیت صادرات چای گفت: این تصمیم بدون مشورت با سازمان چای اتخاذ و باید مورد تجدید نظر قرار گیرد چرا که چای داخلی امروز دارای بازار مطمئنی در کشورهای هدف مثل کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپاست.

صادرات ۹۷ میلیون دلاری زعفران در سال جاری
سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد؛

دبیر میز گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی گفت: محصولات گل و گیاه دارویی، خوراکی، زینتی و صنعتی در چهار ماهه نخست امسال، با ارزشی معادل ۱۶۶٫۷میلیون دلار و وزن ۱۰۳هزار تن صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۵۲درصد و به لحاظ وزنی۵۹درصد رشد داشته است.

حباب قیمت مرغ شکسته می‌شود
مدیرکل پشتیبانی امور دام تهران:

مدیرکل پشتیبانی امور دام تهران گفت: با آغاز توزیع گوشت مرغ با قیمت تنظیم بازار، بازار گوشت مرغ تا پایان هفته متعادل می شود.

کاهش ۱۴۰ هزار تنی برنج به کشور/برنج تایلندی وارد نمی‌کنیم
دبیر انجمن وارد کنندگان برنج خبر داد؛

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج با بیان اینکه مشکلی برای واردات و تامین برنج مصرفی مردم وجود ندارد، گفت: در ۵ ماهه سال جاری یک میلیارد دلار برای واردات برنج اختصاص یافته و ۹۰۰ هزار تن از این محصول به کشورمان وارد شده است.

خیمه شب‌بازی سازمان شیلات در اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا/ با تولید داخلی تیلاپیا موافقم
در گفتگو با کارشناس برجسته شیلات مطرح شد؛

عبدالله پور با نمایشی خواندن طرحهای ملی اصلاح نژاد ماهی قزل آلا توسط سازمان شیلات اذعان کرد: سازمان شیلات و سازمان تحقیقات شیلات اگر اراده راسخی برای اصلاح نژاد ماهی قزل آلا داشتند تاکنون و بعد از سپری شدن ۴۰ سال از انقلاب این امر صورت گرفته بود.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید