1. بایگانی مهر, ۱۳۹۷
مقاوم‌سازی کشاورزان در برابر تکانه‌های بازار با کشاورزی تلفیقی
آنزان‌نیوز بررسی می‌کند؛

از جمله مزایای کشاورزی تلفیقی نسبت به کشاورزی تک‌محصولی، افزایش قدرت مانور کشاورزان در بازار و کاهش ریسک فروش محصول است که با تنوع تولیدات و ایجاد امکان فروش در زمان آینده مانع از تاثیرگذاری اُفت قیمت‌ها بر محصول کشاورزان می‌شود که این امر موجب حفظ و افزایش درآمد آنان می‌شود.

لزوم تولید تحت لیسانس تخم چشم‎زده/ چربش کمیت بر کیفیت در سازمان شیلات
در گفتگو با کارشناس برجسته شیلات مطرح شد؛

حیاتی با انتقاد از ضعف سازمان شیلات در بومی کردن اصلاح نژاد ماهی قزل آلا گفت: این سازمان در بخش آبزی پروری و ترویج فقط به دنبال بالا رفتن آمار تولید است، چرا طی این سالها قدمی موثر برای اصلاح نژاد و کم کردن وابستگی بخش سردابی به واردات انجام نداده است.

آبخیزداری، کلید حل مشکل کم آبی در کشور
چرا بارش باران منابع آبی کشور را افزایش نمی‌دهد؟

با اینکه بارش بهاری در بسیاری از مناطق کشور نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، اما به دلیل عدم اجرای عملیات آبخیزداری، از آب حاصل از این باران ها به خوبی استفاده نشده و این منابع خدادادی به هدر می رود.

نقش بی بدیل جنگل ها و حوزه های آبخیزداری در حفظ منابع آبی
موسسه جهانی منابع گزارش می‌دهد

کشورهای هند، اندونزی و فیلیپین به دلیل تخریب گسترده جنگل ها و حوضه های آبخیز، با مشکلات عدیده ای از جمله تنش آبی، فرسایش شدید خاک و … روبرو بوده اند. توسعه عملیات آبخیزداری و جلوگیری از تخریب جنگل ها و پوشش های گیاهی، مهمترین اقدام این کشورها به منظور جلوگیری از هدررفت منابع آبی و مدیریت بهتر آن است.

پیامدهای دلار ۱۲ هزار تومانی برای بخش کشاورزی
آنزان نیوز بررسی می‌کند

اکثر کارشناسان اذعان دارند که با افزایش نرخ ارز بخش کشاورزی در زمینه صادرات رشد قابل توجهی خواهند داشت، این در حالی است که به نظر می رسد این تصور غلط می باشد.

ضعف گسترده سازمان شیلات در بومی کردن فناوری اصلاح نژاد ماهی قزل‌آلا
در گفتگو با کارشناس برجسته شیلات مطرح شد؛

حیاتی با انتقاد از ضعف سازمان شیلات در بومی کردن اصلاح نژاد ماهی قزل آلا گفت: شرکت های وارد کننده تخم چشم زده را سازمان شیلات می تواند وادار به وارد کردن فناوری اصلاح نژاد به کشور کند و این شرکت ها مجاب شوند که سالانه درصدی از واردات خود را باید در داخل کشور و تحت لیسانس کشور مبدا در ایران انجام دهند و هر ساله این درصد را افزایش دهند.

توسعه منابع آبی و خاکی کشور با کمک عملیات شورورزی
آنزان نیوز بررسی می‌کند

یکی از راهکارهای اصلی برای مقابله بـا مسأله کم آبی، اسـتفاده بهینه از آب های نامتعارف موجود در کشور است؛ با این قبیل اقدامات می توان علاوه بر ايجاد فرصت های شغلی، زمینه تقويت كشاورزی پايدار در مناطق خشک و بيابانی را بوجود آورد.

گوجه فرنگی مقاوم به خشکسالی به بازار می‌آید
بزودی؛

محققان طرحی پژوهشی در اروپا بر روی این کار می کنند که چگونه می توان گوجه فرنگی هایی رویاند که ۹۰ درصد آب کمتری احتیاج داشته باشند. تحقیقات و پروهش در مزرعه آزمایشی در شمال اسراییل انجام می شود.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید