1. بایگانی آبان, ۱۳۹۷
اشتغالزایی و توسعه کشاورزی؛ نتایج توسعه آبخیزداری در هند

مسئولین هند برای توسعه کشاورزی، تامین منابع آبی، افزایش درآمد و کاهش فقر به سرمایه گذاری بر اجرای عملیات آبخیزداری در حوضه های آبخیز خود روی آورده اند. اجرای عملیات آبخیزداری در کشور هند از دهه ۱۹۸۰ آغاز شده است و با آغاز دهه ۲۰۰۰ با سرعت بیشتری پیگیری می شود.

افزایش تولید محصولات کشاورزی در نیجریه با اجرای عملیات آبخیزداری

مسئولین نیجریه برای توسعه کشاورزی و خودکفایی در تولید مواد غذایی، تامین منابع آبی و حفظ ثبات اجتماعی در مناطق محلی این کشور، به سرمایه گذاری در اجرای عملیات آبخیزداری در حوضه های آبخیز خود روی آورده اند.

اهداف اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در جهان
فائو گزارش می‌دهد؛

بر اساس گزارش سازمان غذا و کشاورزی جهانی (فائو)، اجرای عملیات آبخیزداری و توسعه آن در کشورهای مختلف، مزایای زیادی به ارمغان می آورد که از جمله آن ها می توان به بهبود مدیریت منابع آبی، کاهش فرسایش خاک و رسوب دهی، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش سیل خیزی اشاره کرد.

توسعه پوشش گیاهی، راهکار چینی‌ها برای مقابله با کم‎آبی

مسئولین کشور چین برای حل مشکل کم آبی و مبارزه با خشکسالی های پی در پی، از ۵ دهه گذشته تاکنون به اجرای عملیات آبخیزداری و توسعه پوشش گیاهی در اطراف رودخانه ها و نهرهای کوچک روی آورده اند.

توسعه همه‌جانبه ایالت نیومکزیکو با اجرای عملیات آبخیزداری

مسئولین ایالت نیومکزیکو در آمریکا قصد دارند با اجرای یک طرح، عملیات آبخیزداری را با مشارکت مردم محلی توسعه دهند. مدیریت یکپارچه عملیات آبخیزداری با مشارکت مردم، افزایش تولید آب برای مصارف شرب و کشاورزی و توسعه اقتصادی روستاها را به دنبال داشته است.

امنیت غذایی؛ ماحصل توسعه عملیات آبخیزداری در اتیوپی

مسئولین کشور اتیوپی با درگیر کردن مردم محلی و با تمرکز روی ۳ منطقه از این کشور، توانسته اند اجرای عملیات آبخیزداری را توسعه دهند. مدیریت یکپارچه آبخیزداری با مشارکت مردم، افزایش امنیت غذایی و بهبود وضعیت معیشتی روستاییان را به دنبال داشته است.

حمایت پوتین از توسعه بخش کشاورزی و مناطق روستایی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(5)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بر اهتمام کرملین در حمایت از مناطق روستایی و بخش کشاورزی جهت توسعه اقتصادی این کشور تأکید کرد.

زراعت چوب در آبهای راکد جنوب تهران رونق می‌گیرد

مجری طرح توسعه زراعت چوب سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: زراعت چوب جایگزین سبزی کاری های آلوده جنوب تهران می شود.

وزارت نیرو، مقصر اصلی حفر چاه‎های غیرمجاز در کشور
در گفتگو با کارشناس کشاورزی مطرح شد؛

حفر چاه‌های غیرمجاز مانند شمشیری دولبه است، زیرا چاه‎های غیرمجاز اگر بدون در نظرگرفتن فرصت‌های اشتغال جدید برای کشاورز بسته شود، به‌طور حتم اقتصاد معیشتی کشاورزان با بحران روبرو می شود و از سوی دیگر اگر جلوی فعالیت چاه‎های غیر مجاز کشاورزی گرفته نشود ، منابع سفره های آب زیر زمینی به خطر می افتد و سبب تخریب محیط زیست می شود.

توجه به بخش کشاورزی؛ راهکاری مناسب برای ایجاد اشتغال در کشور

بخش بزرگ کشاورزی، ۱۸ درصد از میزان اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است ولی به نظر می‌رسد با اصلاح برخی از سیاست‌ها در کشور می‌توان سهم این بخش را افزایش داد.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید