1. بایگانی دی, ۱۳۹۷
۵ دلیل برای اثبات مفیدبودن مصرف ماهی‎تیلاپیا حین بارداری
آنزان نیوز بررسی می‌کند؛

مصرف ماهی تیلاپیا مزایایی زیادی از جمله جلوگیری از سرطان ها، تامین پروتئین بدن، افزایش کارایی مغز، افزایش بافت استخوان ها و تندرستی قلب برای سلامتی انسان ها دارد. علاوه بر این مصرف ماهی تیلاپیا در دوران بارداری نیز مفید می باشد.

حمایت‎های گسترده اتحادیه اروپا از توسعه بخش کشاورزی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(13)

بخش اصلی حمایت واقعی از بخش کشاورزی در اتحادیه اروپا مستقیما از بودجه پرداخت نمی‌شود، بلکه عمدتا از طریق سیاست‌های تأثیرگذار بر قیمت‌های دریافتی تولید‌کنندگان بر اساس حمایت‌ قیمتی و یارانه‌‌های صادراتی است.

کشت فراسرزمینی راه‎حل تامین امنیت غذایی در کشور نیست

دولت و وزارت کشاورزی برای کشت فراسرزمینی در بیش از ۱.۱ میلیون هکتار از اراضی ۲۳ کشور برنامه ریزی نموده و محصولات هدف را نیز انتخاب کرده اند. ضروری است دولت و وزارت کشاورزی به لزوم تولید کالاهای اساسی در داخل کشور توجه داشته باشند تا از این نوع کشاورزی به بهترین شکل استفاده شود.

نابودی حوزه‎های آبخیز در منطقه حفاظت‎شده بحر آسمان با توسعه فعالیت معدنکاران
آنزان نیوز گزارش می‎دهد؛

قانونی بودن و یا نبودن عملیات معدن کاری در «بحرآسمان» جیرفت چند ماهی است در جنوب کرمان بالا گرفته به گونه ای که سازمان های مردم نهاد حافظ محیط زیست در مخالفت با آن لب به اعتراض گشوده اند، اما برخی معتقدند این اقدام توسعه اقتصادی منطقه ولو با قیمت نابودی حوزه دهای آبخیز را به دنبال دارد.

فناوری تولید بذور هیبریدی سبزیجات بومی شد

محققان ایرانی به پروتکل فناوری تولید بذرهای هیبریدی سبزیجات به روش اصلاح معکوس دست یافتند. با توسعه دانش فنی تولید بذر، سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می شود.

تامین امنیت غذایی در استرالیا با توسعه کشت دیم
تجارب موفق کشت دیم(1)

با توجه به شاخصه­‌های کلیدی مناطق کشاورزی استرالیا از جمله کمبود بارش، نوسانات بارشی و طولانی بودن دوره‌­های خشکی و رطوبت، این کشور با اصلاح ارقام زراعی و اصلاح سیستم­ها و عملیات­های زراعی به خوبی توانسته است خطرات مربوط به تغییرات بالای بارندگی را مدیریت نماید.

سرانه مصرف آبزیان در آمریکا ۷٫۴ درصد افزایش یافت
به لطف استقبال مردم از تیلاپیا و میگو؛

سرانه مصرف آبزیان در آمریکا از ۱۴.۹ پوند در سال ۲۰۱۶ به ۱۶ پوند در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته که این میزان یک جهش ۷.۴ درصدی را نشان می‌دهد.

حمایت دولت ترکیه از توسعه دامداری و شیلات
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(12)

دولت ترکیه به‌منظور رسیدن به استانداردهای موردنظر اتحادیه اروپا در صنایع دام‌پروری و شیلات با همکاری این اتحادیه دست به اقداماتی در جهت بهبود ساختار این دو صنعت و افزایش کیفیت محصولات زده است.

نقش صنایع تبدیلی کشاورزی در توسعه پایدار روستایی و امنیت غذایی

 بخش کشاورزی به‌‌واسطه تأمین‌کننده نیاز غذایی کشور، ایجاد اشتغال‏، ارزآوری و اثرگذاری بر تحولات اقتصادی و اجتماعی همواره نیازمند توجهی ویژه است. کشورهای توسعه‌یافته، نه تنها اهمیت تولید غذا را در پیوندی مستقیم با امنیت ملی خود ارزیابی کرده و در راستای حفظ امنیت غذایی کشورشان، تقویت زنجیره تأمین «از مزرعه تا سفره» را از اولویت‌های خود می‌دانند، بلکه توسعه هدفمند بخش کشاورزی را عاملی برای شتاب توسعه صنعتی و مکملی برای فرآیند توسعه ظرفیت‌های آن می‌دانند. متأسفانه در کشور ما علاوه‌بر این‌که توسعه صنعتی نسبتی با این روند جاری بین‌المللی ندارد که از ارتباط موثر و هدفمند آن با بخش کشاورزی نیز تاکنون غفلت شده است.

کاهش قیمت انار و هندوانه در آستانه شب یلدا
یک مقام مسئول خبر داد؛

یک مقام مسئول گفت: علی رغم پیش بینی افزایش نرخ میوه های پرتقاضا در آستانه شب یلدا، قیمت ها در بازار تعادل نسبی دارد.

چرا پسته گران شده است؟
در گفتگو با یک تولیدکننده مطرح شد؛

در ماه‌های گذشته همزمان با نوسان نرخ دلار و تغییرات جوی، نرخ پسته به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین خشکبارهای ایران افزایش چشمگیری را شاهد بود و به‌دنبال آن بسته شدن برخی واحدهای فروش خشکبار و ورشکستگی آنها به گوش رسید.

افزایش تولید دام؛ مزیت مدیریت بهینه مراتع در استرالیا
تجارب موفق مدیریت مراتع 2

کشور استرالیا یکی از کشورهای موفق در عرصه مدیریت مراتع است. مدیریت مراتع در استرالیا نه بر مبنای قُرُق و عدم استفاده از آن، بلکه بر مبنای بهره‌برداری بهینه، اقتصادی، مبتنی بر چرای دام و توسعه سیستم‌های بهره‌برداری ظرفیت‌محور تعریف می‌شود.

زیر پای کشاورزان خالی شد
با اعلام نرخ غیر‎منطقی خرید تضمینی گندم؛

در سال‌های اخیر با تلاش کشاورزان دوباره کشور به مرز خودکفایی رسیده است؛ اما نرخ تضمینی خرید گندم در سال‌های اخیر کشاورزان را کمی دلخور و نگران کرده؛ زیرا دولت در چند سال اخیر، به‌جای تشویق کشاورزان نسبت به افزایش تولید گندم، هم نرخ خرید را متناسب با نرخ تورم اعلام نکرده و هم مطالبات آن‌ها را با بیش‌ترین تأخیر پرداخت کرده است.

نقش پررنگ سیاسیون در واردات محصولات تراریخته
آنزان نیوز گزارش می‌دهد؛

طرفداران تراریخته‌ها هنوز در هیچ‌یک از محافل علمی دنیا نتوانسته‌اند اثبات کنند، محصولات دستکاری شده ژنتیک بی‌خطر است.

کمک به کشاورزان در ترکیه با اعطای یارانه و بیمه
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(11)

صنعت کشاورزی ترکیه با مشکلات فراوانی روبروست که دولت این کشور تلاش دارد با ارائه راهکارهایی مؤثر مشکلات پیش رو را حل کرده و مسیر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را هموارتر سازد.

با خروج از برگزیت، اسکاتلند حمایت یارانه‎ای از کشاورزی را افزایش داد
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(10)

اسکاتلند در اثر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا متأثر شده و در حال تدارک سیاست‌هایی است تا با پرداخت یارانه‌های گوناگون از متضرر شدن کشاورزان خود جلوگیری کند. بریتانیا نیز سیاست‌های حمایتی در مورد اسکاتلند ندارد و لذا نمایندگان پارلمان اسکاتلند از سیاست‌های غیر شفاف دولت مرکزی (بریتانیا) ناراضی هستند.

نگاهی به برنامه‎های بلندمدت دولت ترکیه برای توسعه روستایی
تجربه های موفق توسعه روستایی 2؛

در راستای تلاش دولت ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، همان‌طور که در برنامه قبل از الحاق آمده است، این کشور موظف به رفع کمبودها و حل مشکلات در زمینه‌ی توسعه روستایی است.

وزارت کشاورزی؛ مسئول توسعه روستایی کشورهای پیشرفته
آنزان‌نیوز بررسی می‌کند

با توجه به اینکه روستاهای ایران به‌دلیل فقدان متولی مناسب و پاسخگو دچار مشکلات عدیده‎‏ای هستند، بهره‎گیری از تجربه موفق سایر کشورها در راستای تشکیل سازمان توسعه روستایی با محوریت وزارت کشاورزی با هدف برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و نظارت بر فعالیت‎های توسعه روستایی امری ضروری است.

توسعه بهره‌برداری صیانتی؛ رویکرد اصلی استرالیا در مدیریت مراتع طبیعی

کشور استرالیا با اقلیمی نسبتاً مشابه با ایران، دارای موفقیت‌های چشمگیری در مدیریت مراتع است. رویکرد بهره‌برداری صیانتی مبتنی بر ظرفیت‌های مردمی یکی از کلیدی‌ترین دلایل موفقیت این کشور در عرصه مدیریت منابع طبیعی به خصوص مراتع به شمار می‌رود.

کمک ۱۰۰ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به دیجیتالی شدن بخش کشاورزی
تجارب موفق حمایت از بخش کشاورزی(9)

اتحادیه اروپا فن‌آوری‌های دیجیتال کشاورزی را در دستور کار خود قرار داده و حدود ۱۰۰ میلیون یورو در برنامه ۲۰۲۰ به‌منظور پیشرفت و توسعه تکنولوژی‌ها در مناطق روستایی و پیش‌بینی تأثیر فناوری بر بخش کشاورزی در نظر گرفته است.

اتاق اقتصاد را در صفحه فیس بوک دنبال کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه توئیتر دنبال کنید
برای عضویت در کانال تلگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید
اتاق اقتصاد را در صفحه آپارات دنبال کنید
برای عضویت در کانال اینستاگرام اتاق اقتصاد کلیک کنید