آنزان‎نیوز گزارش می‎دهد؛
تاریخ: ۱۵:۴۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
ظلم دانشگاه تهران به دانشجویان متاهل/ مسئولین در خواب زمستانه فرو رفته‎اند

خوابگاه متاهلین جلال آل احمد به دانشجویان متاهل دانشگاه تهران اختصاص دارد خوابگاهی که این روزها دانشجویانش را عذاب می دهد. از امکانات نامناسب برای ورزش و مطالعه تا عدم ارائه غذا به دانشجویان.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنزان نیوز، دوران دانشجویی برای آدم‌های متاهل طور دیگری است، به‌ویژه آنها که درآغاز زندگی مشترک و ازدواج قرارمی‌گیرند. وقتی درس و تحصیل در دانشگاه با دوران تاهل گره می‌خورد، حال و هوای ویژه‌ای پیدا می‌کند.

حکایت زندگی دانشجویان ساکن درخوابگاه متاهلان جلال آل‌احمد مصداق شعر معروف حافظ شیرازی است: دست از مس وجود چو مردان ره بشوی/ تا کیمیای عشق بیابی و زرشوی/ خواب و خورت ز مرتبه خویش دور کرد/ آنگه رسی به خویش که بی‌خواب و خور شوی.

مردان خانه از یکسو باید به فکر قبولی در امتحانات پایان ترم دانشگاه باشند و ازسوی دیگر باید هزینه اجاره خوابگاه، شهریه دانشگاه و خرج زندگی و نیاز خانواده را تأمین کنند. البته بانوان هم جدا از اینکه خودشان نیز دانشجو هستند یا خانه‌دار، مردان خانه را تنها نمی‌گذارند و در سختی‌ها و شیرینی‌های زندگی سهیم هستند. درست مثل دانشجویان ساکن درخوابگاه دانشجویی جلال‌آل‌احمد که وقتی وارد آنجا می‌شوید، به موضوعات و مسائل جالبی برمی‌خورید که به نوعی سبک زندگی و منش دانشجویان متاهل در خوابگاه‌های دانشجویی را نشان می‌دهد.

سرگردانی خانواده های دانشجویان متاهل با نصب گیت

ولی با این حال نخبگان برتر متاهل ساکن خوابگاه جلال آل احمد دانشگاه تهران که باید به فکر کار علمی و درس باشند چند وقتی هست که به دلیل مشکلات متعدد می نالند و مسئولین کوی دانشگاه تهران به جای پاسخگویی و رفع این مشکلات در خواب زمستانه فرو رفته اند. به همین دلیل پای صحبت برخی از این دانشجویان که نخواستند نامی از آنها برده شود نشسته ایم تا بتوانیم صدای آنها را به گوش مسئولین خواب زده کوی دانشگاه تهران برسانیم.

یکی از خانمهای این خوابگاه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی آنزان نیوز گفت: اخیرا مسئولین کوی دانشگاه تهران با بهانه تامین امنیت در حال تدارک برنامه برای گیت گذاشتن درب ورودی خوابگاه هستند این در حالی است که هدف اصلی آنها تامین درآمد بوده آن هم به بهای این که ما حتما باید برای رفت آمد در پارک جلوی خوابگاه یا میوه تره بار و … حتما باید با شوهرانمان که کارت دانشجویی دارند رفت آمد کنیم و آنها را از کار بیکار کنیم.

          فاز ابتدایی گذاشتن گیت در خوابگاه

تامین درآمد، هدف واقعی دانشگاه تهران از نصب گیت در خوابگاه جلال

وی اذعان کرد: خجالت آور است که اگر مهمانی و یا مریضی از شهرستان بیاید(مثل پدر و مادرمان) باید حتما از گیت رد شده و هزینه چند روز اقامت خود در خانه فرزندشان را بپردازند این در حالی است که خوابگاه متاهلی با خوابگاه مجردی بسیار متفاوت است گیت گذاشتن آنجا برای کنترل اغتشاشات و هرج و مرج و فساد است ولی دانشجویی متاهل فرصت چنین کارهای را ندارد.

این دانشجویی خوابگاه جلال افزود: اگر واقعا کوی دانشگاه تهران به دنبال امنیت خوابگاست می توانند با دوربین های مداربسته جلو این کار را بگیرد، از طرف دیگر دو پروژکتور خوابگاه همیشه خاموش و خراب هستند ولی هیچ اقدامی برای روشن شدن آنها صورت نمی گیرد حتی تردد شبانه در کوچه خوابگاه به دلیل تاریک و مخوف بودن امکانپذیر نیست ساکنین از دانشگاه دو سالی هستند پیگیری کرده اند که یک تیر چراغ برق در کوچه بگذارنند و لامپ داخل تابلوی خوابگاه تعویض شود ولی هیچ خبری نشده حتی درب ورودی خوابگاه هم لامپ که بتوانند روشنایی اطراف را تا شعاع ۱۰۰ متر پوشش دهد، ندارد.

با وجود تعدد دانشجویان متاهل نصف اتاقهای خوابگاههای متاهلی خالی از سکنه است

وی گفت: اگر دانشجویی پایان نامه اش توسط استاد راهنما اصلاحیه بخورد حتی یک ماه هم قرارداد اقامت در خوابگاهش را تمدید نمی کنند به عبارتی دیگر با درخواست تمدید قرارداد احدی از دانشجویان متاهل ساکن در زمان تحصیل موافقت نمیگردد.

یکی از دانشجویان در این رابطه گفت: متاسفانه وقتی به کوی دانشگاه تهران برای گرفتن خوابگاه متاهلی می روید با یک پاسخ مواجه می شوید آن هم این که واحد خالی نیست و فعلا باید داخل صف منتظر بمانید به همین دلیل یکسال در صف ماندم ولی بعد از گرفتن خوابگاه متاهلین متوجه شدم نصف واحداهای خوابگاهها علی الخصوص خوابگاه جلال خالی است.

آن خانه های که دانشجویان متاهل و نخبه در آنان زندگی می کنند بسیار زشت هستند به طوری که اکثرا آنها نم پس داده و باید تعمیراتی از قبیل گچ کاری و نقاشی شوند ولی کسی توجهی نمی کند.

                               اتاقهای دانشجویان متاهل

 

                         اتاقهای نمناک دانشجویان در فصل زمستان

حذف دانشجویی متاهل بومی از خوابگاهها به قیمت درآمدزایی از دانشجویان خارجی

وی افزود: برای صبحانه و شام ما دانشجویان متاهل علیرغم ساکن بودن ردیف بودجه تعریف و به حساب معاونت محترم دانشجویی، اداره کل خدمات دانشجویی و اداره تغذیه واریز می شود ولی مسئولین کوی آن را قطع و بلوکه کرده اند. از طرف دیگر به دانشجویی متاهل ارشد ۳ ترم و دکترا ۶ ترم خوابگاه می دهند این در حالی است که این میزان برای مجردین به ترتیب ۶ و ۱۲ ترم می باشد و جالب است که هر روز ما را تشویق به ازداوج می کنند بدون هیچ گونه حمایتی.

دانشجویی دیگری گفت: با توجه به افزايش نرخ دلار، دانشگاه به دنبال جذب دانشجوي خارجي است، به همین دلیل با اين گيت ها ميتوانند واحدهايي كه بيشتر از موعد نشستن رو تخليه و به جای آنها دانشجویی خارجي بياورند.  با توجه به بودجه سال آینده كه ٦٠٠ ميليارده و اينكه قطعا دولت نميتونه همينقدر رو هم به دانشگاه بده، مسئولین دانشگاه به فكر درامد زايي هستند، چون هر دانشجو خارجي سالي ٧٠٠٠ دلار سود نصیب دانشگاه می کند.

اخذ جریمه دانشجویی خلاف نص سریع قانون دیوان عدالت اداری است

طبق نص قانون مدنی و همچنین حکم دیوان عدالت اداری که بطرفیت حکم جناب آقای بنی عامریان علیه دانشگاه تهران صادر شد مبنی بر اینکه خسارت را کارشناس دادگستری به دستور قاضی دادگاه باید برآورد کند نه اداره خوابگاهها و این درحالیست که همه دانشجویان متاهل ساکن نه تنها هیچ خسارتی نزده اند بلکه مقدار زیادی هزینه هم در راستای قابل سکونت کردند پرداخته اند.

گفتنی است به هنگام درخواست دانشجویان برای تمدید سکونت، صحبت از شورای متاهلین می شود در حالیکه نه تنها دانشجویی از متاهلین در جلسه نیست بلکه حتی نماینده ایی از نمایندگی نهادمقام معظم رهبری در دانشگاه بعنوان متولی امر ازدواج هم نیست.

رای دیوان عالی عدالت اداری 

رای دیوان عدالت اداری مبنی بر تخلف کوی دانشگاه تهران در جریمه کرد دانشجویان متاهل

مسئولین خوابگاهجلال هیچ تلاشی برای رفاه دانشجو نمی کنند

یکی دیگر از ساکنین گفت: حدود ۳ ماهی هست که اینترنت نداریم هر چه که از مسئول خوابگاه و دیگر مسئولین کوی دانشگاه تهران پیگیری کرده و نامه زدیم فایده ای ندارد متاسفانه خانمهای ما بخاطر فرزندانمان نمی توانند به زیرزمین بروند و کارهای دانشگاهی خود را انجام بدهند(چون آنجا اینترنت دارد) ما انتظار داشتیم مسئول خوابگاه بُرش لازم را جهت حل مشکل ما داشته باشد ولی ایشان به جای اینکه صدای اعتراض ما را به گوش مسئولین برساند همچون پُتکی از طرف مسئولین بر سر ما زده می شود و علیه ما اقدام می کند.

                 اکسسپوینت های خاموش بلوک ۲

                            پیگیری های بدون نتیجه ساکنین از واحد انفورماتیک دانشگاه

طبق گفته برخی از دانشجویان این خوابگاه به بهانه سکونت غیر مجاز دانشجوی متاهلی را جریمه می کنند در حالیکه در دفاعیه دانشگاه تهران این پول تحت عنوان خسارت گرفته می شود و این در حالیست که امر خلاف قانون است.

خوابگاه دانشجویی پادگان نیست

صحبت های دیگر دانشجویان به شرح زیر می باشد:

 • آیا تمامی خوابگاههای متاهلین کشور گیت دارند، زندان که نیست. من شاید ده بار کارتم همراهم نباشد آن وقت چه کار کنم؟
 • من روم نمیشه گاهی اقوامم میان بگم باید از گیت رد بشین!!! منطقه حفاظتی و نظامی و سازمان و اداره که نیست!!!
 • اگر خانمی شوهرش همراهش نباشه بخواد بچه اش رو ببره پارک یا آشغال بریزه و  کارت نداشته باشه چرا باید یه ساعت سین جین بشه و یه دوره بازجویی رو طی کنه !!!
 • مسئله اینه که تو خوابگاه به دانشجویان متاهل به هیچ وجه هیچ نوع از امکانات داده نیمشه و حتی غذا هم نمیدن و از اون طرف هر نوع خرابی رو هم با هزینه خود دانشجو درست میکنن در حالی که در خوابگاه مجردی همه نوع امکانات حتی تلویزیون نیز در دسترس هست و بقیه امکانات هم موجوده ولی اینجا نیست، گیت گذاشتن برا خوابگاه متاهلی ک عبور و مرور خوانواده هاست و خانوادگی دید و بازدید دارن از بیرون ن تنها توهین به دانشجو هست که مزاحم ارامش خانواده ها هم هست.
 • تو خواب هم نمیدیدم که دانشگاه تهران، دانشگاه مادری که همه ی دانشجوها براش سر و دست میشکوندن، انقدر مسائل داشته باشه! رک بگم، نه نماز خانه، نه سالن مطالعه، نه واحدها، نه امکانات دیگه، هیچ کدوم در شان دانشگاه تهران نیست، واقعا تاسف باره، هر کی هم از بیرون نگاه میکنه، فکر میکنه حالا چه خبره!
 • هر روز تهدید و ارعاب از اخطاریه، زنگ های نابهنگام دایره حقوقی اداره خوابگاهها، تهدید به کمیته تخلیه، گذاشتن گیت ، عدم ارایه تاییدیه تحصیلی، جریمه های غیر قانونی به استناد قانون، حکم دادگاه و سخنان دکتر فرجی دانا ريیس پیشین دانشگاه تهران و وزیر سابق علوم و….. این در حالیست که ما هنوز دانشجوییم و فارغ التحصیل نشده ایم و هنوز درسنوات قانونی تحصیلی هستیم.
 • بعنوان نماینده صنفی و با استناد به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بارها درخواست انتشار آیین نامه و همچنین افراد در صف بودم که هر دفعه به بهانه ایی مانع شدند و در آخر عدم اعتماد به بنده را عنوان نمودند؟!!!
 • چرا متاهلین در نظام مقدس جمهوری اسلامی نصف مجردین، در خوابگاه اسکان داده می شوند علیرغم ۱۰۰ واحد خالی در ۳ خوابگاه متاهلی!!! و واگذاری بلوکی از خوابگاه غدیر به مجردین؟!!!!

آنزان نیوز امیدوار است هر چه سریعتر مسئولین کوی دانشگاه تهران به مشکلات متعدد ساکنین این خوابگاه رسیدگی کند، ضمنا تا حل شدن این مشکل، پوشش خبری  آن در رسانه مذکور داده می شود، لذا آنزان نیوز این حق را برای مسئولین قائل می شود که دفاعیات خود را در بخش زیر( نظرات) به این خبرگزاری ارسال کند. دانشجویان محترم ساکن خوابگاه نیز جهت ارتباط بیشتر با ما نظر خود را در همین بخش با ما در میان بگذارند.

نویسندگان: محبوبه ابوفاضلی، قاسم میرشفیعیان

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (4)

 1. ناشناس

  باسلام
  من خودم ساکن خوابگاه جلال هستم ،اکثریت قریب به اتفاق گزارشی که در سایت گذاشتید دروغ و کذب محض است. و از منابع معلوم الحال که بی نظمی خوابگاه را میخواهند تا دوستان مجردی شان را در خوابگاه بیاورند یا بصورت غیر مجاز در خوابگاه سکونت داشته باشند، نشأت می گیرد

 2. احمد جوکار

  بنده با نام صحیح و درست، ساکن خوابگاه متاهلی جلال دانشگاه تهران هستم.
  نظر فرد ناشناس مبنی بر دروغ بودن موارد ذکر شده در خبر کاملا بی اساس و از طرف افراد معلوم الحال است.
  تمامی موارد ذکر شده صحیح، و درخواست بنده هست، مشکلات در خوابگاه جلال فراوان است ولی تنها مشکلی که وجود ندارد بحث امنیت است، امنیت خوابگاه تامین است ولی به این بهانه های تکراری دنبال مقاصد غیر اخلاقی و غیر انسانی شان هستند که به طور خلاصه در یک جمله خلاصه میشود، فشار به دانشجویان ایرانی و نخبه جهت تخلیه و جایگزین کردن دانشجویان خارجی

 3. ساکن خوابگاه چلال

  واقعا دست شما درد نکنه که به فکر قشر ضعیف دانشجویان متاهل هستید
  این فقط قطره ای از اقیانوس ظلم دانشگاه تهران در حق دانشجویان هست…

 4. یک دانشجوی متاهل

  سپاس از آنزان نیوز به جهت پوشش خوب خبری که نشان از دغدغه های اجتماعی و فرهنگی این رسانه دارد.
  من اکنون دانشحوی دکترا در دانشگاه شیراز هستم. در دوره ی کارشناسی ارشد در خوابگاه متاهلین جلال آل احمد زندگی کرده ام. من نیز معتقدم که از حیث امکانات، خوابگاه جلال آل احمد، نه در شان دانشجویان نخبه ی دانشگاه تهران است و نه خود دانشگاه تهران. اکنون در خوابگاه متاهلین شهدای دانشگاه شیراز ساکن هستم. امکانات خوابگاه متاهلین دانشگاه شیراز رپدر مقایسه با خوابگاه جلال، فوق العاده است. اینجا سه وعده غذا به دانشجویان می دهند، حتی برای همسر دانشجو نیز کارت سکونت و کارت تغذیه صادر می شود. برخورد مسئولین نیز در راستای گرامی داشت کرامت و شان دانشجوست.
  بدون تردید، از حیث قانونی، اخذ جریمه نسبت به نیم سال اضافی اقامت توسط اداره خوابگاه های دانشگاه تهران، تخلف محض است؛ چرا که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نسبت به نیم سال اضافی، طبق ضوابط جریمه اخذ می کند. لذا مطالبه و اخذ هرگونه وجه اضافه ای توسط اداره ی خوابگاه ها غیر قانونی است و رای قطعی دیوان عدالت ادری نیز موید آن است.
  امید است که مسئولین محترم اداره ی خوابگاه بر مدار قانون رفتار نمایند و خدایی ناکرده در راستای تضییع حقوق قشر آسیب پذیر دانشجویان متاهل که هزار و یک مشکل در راه تحصیل، امرار معاش و زندگی دارند، گام بر ندارند.