مسئولین کوی دانشگاه تهران پاسخگو باشند؛
تاریخ: ۱۵:۳۶ :: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰
دانشجوی مجرد بهتره یا دانشجوی متاهل/ بومی یا غیربومی؟

دانشجویان خوابگاه متاهلین جلال آل احمد دانشگاه تهران نسبت به ظلم صورت گرفته نسبت به آنان از سوی مسئولین کوی دانشگاه معترض هستند، از این رو انتظار دارند مسئولین به خواسته های قانونی و شرعی آنان پاسخ درخور دهند.

به گزارش خبرگزاری آنزان نیوز، دو روز قبل گزارشی در خصوص ظلم مسئولین کوی دانشگاه تهران به دانشجویان متاهل ساکن خوابگاه جلال آل احمد منتشر شد که مثل هر گزارش دیگری با انتقادات و تمجیدهای زیادی از جانب ساکنین این خوابگاه مواجه شد اما آن چه که در گیرودار موافقین و مخالفین مغفول واقع شده صدای مظلوم دانشجوست که هیچ کدام از خبرگزاری های دولتی حاضر به پوشش آن نشدند لکن این رسانه که رسالت اصلی خود را در تامین امنیت غذایی کشور می دید(برخلاف موضوع گزارش) حاضر به انعکاس صدای مظلوم این دانشجویان شده و بدین جهت نیز به خود افتخار می کند.

بعد از این گزارش پیامهای زیادی از ساکنین این خوابگاه به این خبرگزاری ارسال شد به همین جهت خبرنگار اجتماعی ما به سراغ برخی از این دانشجویان رفته و با آنان مصاحبه های چه به صورت حضوری و چه به صورت تلفنی و… انجام داده که شرح آن در ذیل به تفصیل آمده است.

نصب گیت در فضای خوابگاه/ مسئولین دانشگاه را با پادگان اشتباه گرفته اند

مسئولین کوی دانشگاه تهران به اذعان به نژاد، معاون دانشجویی دانشگاه تهران و یکی از معاونین حراست دانشگاه به دنبال گیت گذاشتن در خوابگاه جلال بوده و هستند، که این اقدام با خشم نخبگان این خوابگاه روبرو شده است.

در همین ارتباط به برخی از گفتار دانشجویان در ذیل می پردازیم:

 •  والا من خجالت می کشم از اینکه یکی بیاد خونه ام ببینه گیت داره، هیچ جای دنیا همچین چیزی نیست اصلا.. یا ما خودمون میریم شهرستان اکثرا نصف شبا برمیگردیم خوب آدم معذب میشه، برای یه آشغال بردن باید از گیت رد بشیم مسخره است خوب.
 • این سیاست مسئولین کوی بود که توی این ایام که دانشجو سرش به امتحانا گرمه، گیت ها رو نصب کنن که کسی اعتراضی نکنه.
 • به خدا قسم دانشگا صرفا بخاطر منافع خودشه که میخواد گیت بیاره و هیچ ربطی به امنیت دانشجو نداره، آرامش نذاشتن واسه ما، اگه به فکر دانشجو بودن تو این ایام امتحانات این کارو نمیکردند.
 • متاسفانه مسئول خوابگاه جلال هر وقت اتفاقی در خوابگاه می افتد یا در تعزیه است یا در عروسی یا در مراسم ختم، یا…… و ما نمی توانیم به ایشان دسترسی داشته باشیم انتظار داریم اگر در حل مشکلات ناتوان است زمام امور را به دست کس دیگری بسپرد.

عدم نصب دوربین، پروژکتور، تعویض چراغ تابلوی خوابگاه و تاریکی مطلق خیابان ارشد شمالی(خوابگاه جلال) ناامنی می آورد و این مساله با نصب گیت حل نمی شود. 

بیش از نود درصد ساکنین به صورت مجاز در خوابگاه سکونت دارند

بهانه مسئولین کوی دانشگاه تهران نصب گیت وجود تعداد زیادی دانشجویی غیرمجاز در خوابگاه جلال است این در حالی است که دانشجویان نظر دیگری دارند که در ذیل بدان اشاره می شود:

  • طبق قانون اساسي اصول ١٠،٢٩،٣٠،٤٢ و مصوبه صندوق رفاه كه همانا سنوات مجاز اسكان در خوابگاه ٩ ترم براي كارشناسي،٦ ترم ارشد و ١٠ ترم دكتري مي باشد و اگر بيشتر از اين مدت باشد اضافي محسوب مي شود نه غير مجاز.
  •  غير مجاز به دانشجويي گفته مي شود كه عليرغم فارغ التحصيل بمعناي آموزشي يعني دفاع از رساله در ارشد و دكتري و اتمام واحدها در كارشناسي شود اما ساكن در خوابگاه باشد.
  • مسئولین با تکرار کلمه غیرمجاز و انگ آن بر پیشانی تمام ساکنین به دنبال درآمدزايي، ترفیع رتبه، زير پاگذاشتن قانون اساسي و مصوبات صندوق و حقوق شهروندي دانشجويان متأهل مي باشد و براي دانشجو نماهای که آن را در گروهها تبلیغ می کنند هم وعده اسكان در واحد بهتر، تمديدسكونت است.

در زیر متن مندرج در آیین نامه صندوق رفاه دانشجویان را مشاهده کنید:

عدم توزیع غذا بین دانشجویان با وجود اخذ بودجه

عباس فدایی، دانشحوی دکترای دانشگاه شیراز گفت: تا چند ماه پیش در خوابگاه متاهلین جلال آل احمد زندگی می کردم، این خوابگاه از حیث امکانات، نه در شان دانشجویان نخبه ی دانشگاه تهران است و نه خود دانشگاه تهران است.

وی افزود: اکنون در خوابگاه متاهلین شهدای دانشگاه شیراز ساکن هستم. امکانات خوابگاه متاهلین دانشگاه شیراز در مقایسه با خوابگاه جلال، فوق العاده است. اینجا سه وعده غذا به دانشجویان می دهند، حتی برای همسر دانشجو نیز کارت سکونت و کارت تغذیه صادر می شود. برخورد مسئولین نیز در راستای گرامی داشت کرامت و شان دانشجوست.

طبق تحقیقات خبرگزاری آنزان نیوز، دانشگاه تهران هزینه صبحانه و شام روزانه تک تک دانشجویان متاهل و مجرد را از وزارت علوم گرفته و موظف است به آنها غذا بدهد لکن همچنان از دادن تغذیه به آنان به ادعاهای واهی خوددداری می کند و تنها هر ترم ۳۰۰ هزار تومان از دانشجو در تابستان گرفته و مواد غذایی ای که ارزش آن به حدود ۵۰۰ هزار تومان می رسد اعطا می کنند، آن هم در پایان سال و در فروشگاههای زنجیره ای خاص.

اخذ جریمه از دانشجویان متاهل خوابگاه غیرقانونی است

فدایی در ادامه گفت: از حیث قانونی، اخذ جریمه نسبت به نیم سال اضافی اقامت توسط اداره خوابگاه های دانشگاه تهران، تخلف محض است؛ چرا که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم نسبت به نیم سال اضافی، طبق ضوابط جریمه اخذ می کند. لذا مطالبه و اخذ هرگونه وجه اضافه ای توسط اداره ی خوابگاه ها غیر قانونی است و رای قطعی دیوان عدالت ادری نیز موید آن است.

در همین رابطه دانشجویی دیگری افزود: جريمه هاي غير قانوني كه توسط دستگاه پوز با تهديد به عدم ارئه تأييديه تحصيلي براي مقاطع بالاتر تحصيلي و يا تسويه در غالب خسارت گرفته مي شود در حاليكه با حكم ديوان عدالت اداري غير قانوني بودن و در نهايت مقصر بودن مسئولین کوی که همچنان عليرغم اين حكم بر رويه غيرقانوني و مجرمانه اصرار مي ورزند.

کاهش جمعیت دانشجویان بومی به قیمت درآمدزایی هنگفت از خارجی ها

در این رابطه دانشجوییان می گویند:

 • دیروز تو حیاط یکی از دانشجویان خارجی می گفت ترمی ۱۵۰۰ دلار دانشگاه از ما می گیره، اینا سیاستشون اینه فشار به دانشجویی ایرانی و کاهش جمعیت آنان در خوابگاه، متعاقب آن جذب دانشجویان خارجی و درآمدزایی هنگفت از قبل تحصیل و خوابگاه.
 • حداقل ٥٠ واحد خالي در دو خوابگاه جلال و شهيد مطهري ب گواهي ساكنين و ساير مراجع وجود دارد با این حال تا یکسال هم دانشجویی بومی را در صف گرفتن خوابگاه قرار می دهند و بعد از این مدت آنها تنها یک تا سه ترم فرصت اسکان پیدا می کنند.
 •  اسكان ١٢٠ دانشجوي خارجي در مجموع سه خوابگاه متاهلی محلي از اعراب ندارد. در صورتی که نياز به ارز آوري و متعاقب آن درآمدزايی براي دانشگاه وجود دارد، آيا وجود حجم عظيم اين همه موقوفات بعداز آستان قدس براي اسكان دانشجويان مهمان خارجي که هم كسر شأن نباشد براي مهمان نوازي ما ايرانيان و هم در قبال شهريه اين عزيزان ارزش داشته باشد كافي ولازم نيست؟
 • چرا بلوك ٢ خوابگاه غدير عليرغم هزينه ميلياردي در سال ٨٨-٨٩ به مجردي تغيير كاربري داده مي شود؟ تا چه زمانی شاهد آزمون-خطا در شيوه هاي مديريت مسئولین کوی باشيم؟

امتیازات دانشجویی متاهل باید بیشتر و یا حداقل برابر دانشجویی مجرد باشد

دانشجویی دیگر گفت: همانگونه که به یک خانم یا اقای مجرد، شش ترم در دوران ارشد و ۱۰ ترم در دوران دکتری خوابگاه اختصاص می یابد، به ما نیز دوست داریم و حق خود می دانیم که خوابگاه تعلق گیرد. طبق تحقیقات آنزان نیوز صندوق رفاه دانشجویان بر خواسته به حق این دانشجویان صحه می گذارد.

احاطه کامل بر خوابگاه با اکانت های فیک در گروههای تلگرامی دانشجویان

یکی دیگر از دانشجویان که معماری می خواند، گفت: متاسفانه در میان خواسته های به حق دانشجویان متاهل که در فضای مجازی منتشر می شود گاهها افرادی وجود دارد که به دیگران توهین و نظرات آنها را به سخره می گیرند البته کاشف به عمل آمده است این افراد که با آیدی های «فامیل دور» در گروه آقایان و «مهرسا» در گروه خانم ها کامنت می گذارند از عوامل خود دانشگاه و مسئولین خوابگاه و یا دانشجویانی می باشند که در خوابگاه پست گرفته و به دنبال تفرقه و اختلاف افکنی بین دانشجویان هستند.

وی گفت: از طرف دیگر برخی افراد دیگر که ساز مخالف در این گروهها می زند توانایی اجاره کردن خانه در قیطریه، ولنجک و تجریش را دارند، البته ما نمی گوییم حقشان  نیست که در خوابگاه باشند بلکه انتظار داریم حداقل در برابر خواسته ها مشروع و قانونی دیگران سکوت کنند، این در حالی که اکثر دانشجویان با مشکلات شدید معیشتی و اقتصادی دست و پنجه نرم کرده و احتیاج خیلی شدیدی به خوابگاه دارند.

از فروش اموال به جای مانده تا حذف خورابارفروشی معتمد دانشجویان

یکی دیگر از دانشجویان گفت: ما معمولا خریدهای خود را از حاج عطاءالله میرنظام، مشهور به آقانظام که صاحب خواروبار فروشی داخل خوابگاه هست، انجام می دهیم آقا نظام تا یک ماه یا بیشتر نیز جنس به ماه نسیه می دهد ولی متاسفانه باید بگوییم علاوه بر مشکلات خودمان ایشان نیز دیگر مشتری های بیرون از خوابگاه خود را از دست می دهد، ایشان به دلیل راه آمدن با دانشجویان و محبت به آنها چون خاری در دید مسئولین است به همین دلیل تلاش می کنند تا با کنار گذاشتن آن دوستان و آشنایان خود را بدین جا بیاورند و بر دانشجویان احاطه بیشتری داشته باشند.

بسیاری  از خانمهای خوابگاه جلال نیز گلایه دیگری داشتند، آنها می گفتند اکثر دانشجویان این خوابگاه از وضع مالی خوبی برخوردار نیستند و وسایل خانه هایشان دست دوم است به همین دلیل وقتی دانشجویی از خوابگاه بلند می شود به مسئولین می گوید که وسایل اضافی خانه را با خود به زادگاه نمی برم و آنها را بین دانشجویان نیازمند توزیع کنید ولی متاسفانه مسئولین خوابگاه که کلید واحدها را در اختیار دارند، آنها را به ساکنین در قبال مبالغی هنگفت به فروش می رسانند.

امکانات حداقلی برای نخبگان دانشگاه مادر کشور

خانمی دانشجو می گوید: اینجا ما دانشجوها با کمترین امکانات کنار همسرانمان زندگی می کنیم، در خوابگاه بهترین دانشگاه ایران امکانات رفاهی اولیه در واحدها اصلا وجود ندارد، واحدهایی نم دار بدون حتی یک اتاق گچ های ریخته شده و دیوار های خراب دسشتویی و حمامی که معلوم نیست برای چندین سال پیش هست.

وی ادامه داد: اینجا به امکانات خیلی زیادی نیاز داره، کتابخونه که مقر اصلی یک دانشحو دانشگاه تهران هست در زیرزمین با میزها و صندلی ها خراب و تهویه بسیار نامناسب هست، تمام ساکنین اینجا مسلما دغدغه اصلی مون درس بوده که تونستیم از سد کنکور های مختلف عبور کنیم تا بتونیم در این دانشگاه قبول بشویم ولی متاسفانه امکاناتی که در اختیار ما هست چیزی نزدیک به صفره و حالا این چند روز دانشگاه به جای صرف هزینه در آماده کردن اتاق های بیشتر برای دانشجویان هزینه خود را صرف گذاشتن گیت ورودی در درب این مجموعه کرده، این مجموعه دارای اتاق نگهبانی هست و زدن این گیت با چنین هزینه ای جای سوال و بررسی دارد.

یکی دیگر از ساکنین خوابگاه می گوید: الان درب سرویس بهداشتی ما پوسیده، کاشیاش معلوم نیست مال چند سال پیشه، من هر دفعه میرم دسشویی میخوام بالا بیارم انقد درب و داغونه… برای تعمیرات این چیزا میگن بودجه نیست ولی برای چیز غیر ضروری مثل گیت بودجه دارن؟

 

وضعیت حمام و سرویس بهداشتی مشترک دانشجویان متاهل

 

                      ما هیچ، ما نگاه

نتیجه گیری

دانشجویان خوابگاه جلال از به نژاد، معاون امور دانشجویی دانشگاه تهران و آقایان اسماعیلی و باقری مدیرکل و معاون امور خوابگاهی کوی تقاضا دارند به مشکلات و خواسته های مشروع و به حق آنان رسیدگی شود، این خواسته به شرح زیر می باشند:

  • تغذیه و پخش غذا مثل همه دانشگاه های دیگر
  • بحث سنوات مجاز و اقامت در خوابگاه برابر با دانشجویان مجرد
  • حذف جریمه که به طور غیر قانونی از دانشجو اخذ می گردد
  • حذف گیت و عدم ساخت درب ورودی جدید و استفاده از دوربین جهت کنترل امنیت خوابگاه
  • بسته نشدن درب کردستان( چون برای خرید از فروشگاههای زنجیره ای باید مسیر بسیار طولانی تری طی شود)
  • تخفیف در میزان پرداختی هزینه خوابگاه( اگر کسی از جیب خود برای واحدها هزینه مثل نقاشی و گچ گاری و.. کرده است کمتر پول پرداخت کند.

                                  به نژاد

                                     اسماعیلی

                                         باقری

آنزان نیوز امیدوار است هر چه سریعتر مسئولین کوی دانشگاه تهران به مشکلات متعدد ساکنین این خوابگاه رسیدگی کند، ضمنا تا حل شدن این مشکل، پوشش خبری  آن در رسانه مذکور داده می شود، لذا آنزان نیوز این حق را برای مسئولین قائل می شود که دفاعیات خود را در بخش زیر( نظرات) به این خبرگزاری ارسال کند. دانشجویان محترم ساکن خوابگاه نیز جهت ارتباط بیشتر با ما نظر خود را در همین بخش با ما در میان بگذارند.

نویسندگان: محبوبه ابوفاضلی، ستاره شیرکوند

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (1)

 1. حامد

  از ازان نیوز بسیار ممنونم که در نبود رسانه آزاد در این کشور به فکر ما دانشجو های متاهل هست
  سپاس بیکران
  ضمنا قطعا از نظر دانشگاه دانشجوی مجرد پول اورتر هست و بهتر