در گفتگو با رئیس اتحادیه بارفروشان مطرح شد؛
گروه: قیمت / کشاورزی
تاریخ: ۱۶:۰۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۰۸
با ممنوعیت صادرات قیمت میوه کاهش می‌یابد

حسن صابری در خصوص قیمت میوه شب عید گفت: اگر جلوی صادرات میوه به کشورهای همسایه تا یک ماه آینده گرفته نشود قطعا قیمت میوه با افزایش 20 درصدی روبرو خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد حسن صابری، رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار تصریح کرد: مشکل اصلی گرانی میوه ناشی از کمبود عرضه است که سیل روزهای گذشته در مناطق کشاورزی جنوب ایران و همچنین صادرات بی‌رویه این محصول باعث گرانی شده است.

وی افزود: دولت قرار بود درزمینه سیب و پرتقال ورود نکند اما برای تنظیم بازار این دو محصول در دی ماه سال جاری به این بحث ورود کرد، این در حالی است که خرید و فروش این محصول روال عادی داشت پیدا می کرد تا این که دولت با نرخ بالاتر از بازار اقدام به خرید این محصول کرد.

این مقام صنفی تاکید کرد: صادرات محصولات کشاورزی باعث شده تا قیمت آن در داخل افزوده شود و اگر بتوانیم دو ماه آینده را بگذرانیم کشاورزان می‌توانند با میل بیشتری برای کشاورزی اقدام کنند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته برخی کارخانه‌ها منتظر می‌مانند تا میوه‌های مازاد کشاورزان رو به خرابی برود تا بتوانند ارزان بخرند، در حالی که در آن روزها باید به فکر صادرات می‌بودیم تا این روزها مشکل پیش نیابد.

صابری با بیان اینکه باید بتوانیم بازار صادراتی که به دست آمده را حفظ کنیم گفت: علاوه بر تأمین بازار داخل باید به فکر توسعه بازار صادراتی باشیم اما متاسفانه اکنون بازار داخلی به هم خورده و کشاورزان بیشتر به فکر صادرات هستند.

این مقام صنفی اظهار کرد: میوه و سبزیجات به وفور در بازار وجود دارد و ما مشکلی به لحاظ تامین این محصولات نداریم و انتظار داریم قیمت این اقلام تا شب عید با کاهش محسوسی روبرو شوند.

وی گفت: درآمد کشاورزان امسال نسبت به سنوات گذشته با افزایش محسوسی روبرو بوده به همین دلیل انتظار داریم تولید میوه و سبزیجات در سال آینده بسیار بیشتر شود و زمینه صادرات حداکثری محصول فراهم شود.

صابری افزود: بخشي از ذخيره سازي  سيب و پرتقال براي تنظيم بازار شب عيد  انجام شده  و جاي نگراني در اين زمينه نيست، سایر میوه ها نیز به وفور تولید شده است و مشکلی از این لحاظ نخواهیم داشت.

رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره‌بار در پایان گفت: با روند جاری قیمت میوه در بازار تا قبل از شب عید با افزایش ۱۰ الی ۲۰ درصدی روبرو خواهد بود.

وی اظهار کرد: به همین دلیل اتحادیه دو پیشنهاد به وزارت جهاد داده است تا بازار میوه با کاهش قیمت روبرو شود، اول این که صادرات میوه به کشورها همسایه از فردا یا نهایت پانزدهم اسفند تا پایان تعطیلات به حالت تعلیق درآورد.

صابری افزود: دوم این که چون میزان تقاضای نارنگی در سالهای گذشته همواره بیشتر از تولید داخل بوده و برای تنظیم بازار تا یک ماه نارنگی پاکستانی وارد و در بازار عرضه شود تا قیمت سایر میوه ها نیز متعادل شود.

این مقام صنفی در پایان گفت: قیمت پرتقال در حال حاضر در بازار ۵ هزار تومان، سیب ۹ هزار تومان، کیوی بین ۷ تا ۸ هزار تومان و موز حدود ۱۱ هزار تومان می باشد.

برچسب ها: , ,

پاسخی بگذارید