عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی:
تاریخ: ۱۶:۵۷ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
توزیع نادرست عامل اصلی گرانی کالاها اساسی است

حیدر علی عابدی در خصوص گرانی کالاهای اساسی با وجود اختصاص ارز 4200 تومانی گفت: دلیل اصلی نابسامانی و گرانی این کالاها به شبکه توزیع بر می گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد حیدرعلی عابدی، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی برای واردات کالاهای اساسی  گفت: به دلیل گرانی کالاهای اساسی در بازار مجلس قرار است در خصوص اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این کالاها تصمیم گیری کند.

وی افزود: من موافق این طرح هستم منتها به شرطی که کوپن مدرن(استفاده از کارت الکترونیک) برای اعضای خانوار پیش بینی شود و اجناس در یک سیستم کنترلی توزیع شوند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: گرانی کالاهای اساسی در کشور عمدتا ناشی از مشکل در شبکه توزیع است، به همین دلیل دولت باید یک سیستم نظارتی برای این کار اختصاص بدهد مثل شبکه دارویی که خرید، انبار کردن، توزیع و مصرف آن تحت نظارت دستگاههای اجرایی است.

عابدی در پایان با بیان این نکته که طرح در کمیسیون تلفیق مجلس رای آورد اما در صحن مجلس رد شد، گفت: دلیل رد شدن این طرح عمدتا ناشی از ابهامات و ایراداتی بود که ارز دارو و کالاهای اساسی و حتی توزیع آن دو را نیز در کنار هم آورده بود، این در حالی است که دارو کارت توزیع نمی خواست و باید از طریق بیمه پرداخت می شد.

گفتنی است طبق آماری که به تازگی از سوی بانک مرکزی منتشر شده، قیمت همین کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، بعضا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش داشته است، بنابر این امر هیچ توجیهی ندارد جز اینکه مراقبت‌ها، سیستم نظارتی و فرآیند لازم درست مراعات نشده و تبعاتش دامنگیر مردم شده است.

پاسخی بگذارید