معاون سابق وزارت صنعت:
تاریخ: ۱۹:۰۸ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
یارانه کالاهای اساسی دولت باید به همه مردم برسد

معاون سابق وزارت صنعت در خصوص کوپنی شدن کالاهای اساسی گفت: سهمیه‌بندی الکترونیکی و استفاده از ابزارهای و نرم‌افزارهای نوین همراه با عملیات یکپارچه توزیع می‌تواند مشکل‌گشای توزیع کالاهای اساسی باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد، محمود دودانگه معاون سابق وزارت صنعت گفت: اگر بخواهیم نگاه اقتصادی و درستی به این موضوع داشته باشیم و متناسب با تغییراتی که در فضای مدیریتی ایجاد شده این موضوع را دنبال کنیم به نظر می‌رسد باید کل فرایند را به صورت مدیریت کنیم که یارانه‌ای که توسط دولت به واردات کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد به دست همه مردم برسد.

وی افزود: دولت هم‌اکنون یارانه‌ای قابل توجهی بدین امر اختصاص داده است ولی نتوانسته به اهدافش دست پیدا کند و این یارانه به دست نیازمندان نمی‌رسد، بنابراین از طرفی اگر مکانیزم یا زیرساختی فراهم شود تا کرامت افراد جامعه به طور کامل رعایت شود و از طرف دیگر   به شکلی سهل و روان و با قابلیت پایش کامل بتوانیم یارانه‌ها را به دست افراد مدنظر برسانیم، این طرح موفقیت‌آمیز خواهد بود.

معاون سابق وزارت صنعت اظهار کرد: این طرح می‌تواند این اطمینان را به سیاستگذار بدهد که به آن اهدافی که مدنظرش بوده رسیده است اما اگر ساختارهای سنتی را دوباره احیا کنیم نمی‌تواند جوابگو باشد و مشکلات را بیشتر می‌کند.

دودانگه گفت: تصورم این است که با بودجه‌ای کمتر از ۱۴ میلیارد دلار و با قیمت مناسب‌تری می‌توان کالاهای اساسی را برای کشور فراهم کرد و سیاستگذار هم به اهدافش از اختصاص این یارانه‌ها برسد.

وی افزود: اما اگر شیوه اجرای این سیاست مثل گذشته باشد و معلوم نباشد این ارز به چه کسی اختصاص می‌یابد، چه کالایی وارد می‌شود، کجا توزیع و عرضه می‌شود و به دست کدام گروه‌ها می‌رسد، طبیعتاً این سیاست نمی‌تواند به هدفش برسد.

معاون سابق وزارت صنعت اذعان کرد: اگر دولت ارز را به میزان نیاز اختصاص داده و با مدیریت نرم‌افزاری از فرایند ثبت سفارش  واردات گرفته تا توزیع و تحویل کالای اساسی مردم کارها را به سرانجام برساند و همه گروه‌ها از یارانه تخصیص‌یافته بهره ببرند، طرح موفقیت‌آمیز بوده و هدف سیاستگذار نیز محقق شده است.

دودانگه در پایان گفت: سهمیه‌بندی الکترونیکی و استفاده از ابزارهای و نرم‌افزارهای نوین همراه با عملیات یکپارچه توزیع می‌تواند مشکل‌گشای این امر باشد.

پاسخی بگذارید