کارشناس مسائل محیط زیست خبر داد؛
تاریخ: ۱۶:۱۶ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
تهدید تالاب انزلی توسط پسماندهای صنعتی و بیمارستانی

محمودی گفت: متاسفانه چند وقتی هست که تالاب انزلی دچار مشکلات اساسی شده است که اگر عزم اساسی برای حل این مشکلات توسط دولت و مردم این منطقه و مناطق اطراف صورت نگیرد، شاهد نابودی این تالاب و به تبع آن گسترش مشکلات زیست محیطی برای بومیان منطقه خواهیم بود.

امین محمودی، کارشناس مسائل محیط زیست در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد گفت: تالاب انزلی طی سالیان متمادی یکی از بزرگترین زیستگاههای طبیعی جانواران خصوصا پرندگان بوده که همواره با تغییرات اقلیمی مقابله و از فرسایش خاک در این منطقه جلوگیری کرده است.

وی افزود: ولی متاسفانه چند وقتی هست که این تالاب دچار مشکلات اساسی شده است که اگر عزم اساسی برای حل این مشکلات توسط دولت و مردم این منطقه و مناطق اطراف صورت نگیرد، شاهد نابودی این تالاب و به تبع آن گسترش مشکلات زیست محیطی برای بومیان منطقه خواهیم بود.

این کارشناس مسائل محیط زیست اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی این تالاب به حجم عظیم پسماندها صنعتی و غیرصنعتی بر می گردد که با کندوکاوی ساده می توان به علت اصلی آن که عمدتا به توسعه گردشگری بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم برمی گردد، رسید.

محمودی ادامه داد: از طرفی دیگر احداث سد در بالادست تالاب های انزلی و میانکاله سبب شده که روز به روز از عمق این تالاب ها کاسته شده، که همین امر نشان می دهد سالانه از عمق این تالاب یک سانتی متر کم شود و رفته رفته با خشک شدن آن زمینه تالاب خواری برای سودجویان فراهم شود.

این فعال محیط زیستی در همین خصوص اذعان کرد: استراتژی تالاب خواران و سودجویان این است که ابتدا درختی در زمین خشکیده می‌کارند، رفته‌رفته باغی در زمین بنا می‌کنند و بعد در آن ویلا بسازند و این شیوه موجب شده تا ١٥ هکتار از حاشیه و زمین‌های خشکیده این تالاب در دست تالاب خواران تصرف شود.

وی افزود: به همین دلیل نهادهای مربوطه اجازه ساخت و ساز  تا حریم ۶۰ متری ساحل را به سودجویان نمی دادند ولی بسیاری از آنها موفق شده اند به انحا مختلف به ساخت ویلاها و مناطق مسکونی در این مناطق مبادرت ورزند.

محمودی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: متاسفانه آلودگی ناشی از پسماندهای صنعتی و بیمارستانی سبب شده که ماهی ها این تالاب کم کم نابود شده و به اقتصاد بومیان و تامین امنیت غذایی آنها که بخشی از آن از این تالاب صورت می گرفت، آسیب فراوانی زده شود.

این کارشناس محیط زیست اظهار کرد: با توجه به شیرینی آب تالاب و لزوم حفظ و مدیریت منابع آبی دولت باید با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری  با احداث تله های رسوبگیر، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین، برداشت رسوبات، نی زدایی و احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری و کاشت پوشش گیاهی متناسب با منطقه نقش اساسی در تامین منابع آب و جلوگیری از سیلابهای فصلی ایفا کند.

وی گفت: هر چند دولت به کمک مردم و مسئولین منطقه ای توانسته دو فاز احیای این تالاب را اجرایی کند ولی هنوز مشکلات اساسی وجود دارد که امیدواریم با سفر رئیس جمهور محترم به استان گیلان و نگاه ویژه که همواره دولت به محیط زیست داشته قدم اساسی برای حل این مشکلات برداشته شود.

محمودی در پایان افزود: با این وجود انتظار داریم دولت با تکیه بر کمک مردم بومی نگاه ویژه ای به حل معضل پسماندها کند و از طریق اجرای طرح های از جمله رسوب زدایی و مقابله با رشد گیاهان آزولا و سنبل آبی و همچنین جلوگیری از ورود فاضلاب های دو رود  زرجوب و گوهررود در احیای این نعمت خدادادی نقش اساسی ایفا کند.

پاسخی بگذارید