رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی:
گروه: قیمت / کشاورزی
تاریخ: ۱۳:۴۲ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
علت گرانی مرغ، افزایش قیمت نهادهای دامی است

یوسفی گفت: قیمت نهادهای دامی از جمله کنجاله سویا و ذرت در ماههای اخیر به دلیل تخصیص نیافتن ارز دولتی توسط بانک مرکزی افزایش یافته، به همین دلیل قیمت تمام شده مرغ برای تولیدکنندگان بسیار زیاد است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی به دلایل افزایش قیمت مرغ در بازار اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت مرغ به دو عامل درونی و بیرونی مربوط می شود که یکی مربوط به قیمت‌های جهانی و دیگری مربوط به سیاست‌های دولت در زمینه تخصیص دان و نهاده برای مرغ است.

وی افزود: کنجاله سویا هر تنی ۴۲۰ دلار تحویل بنادر ما می شد  اما اکنون بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ دلار است که همین یک مورد تاثیر زیادی بر قیمت مرغ گوشتی می‌گذارد.

این مقام صنفی با بیان اینکه شرکت ملی پشتیبانی امور دام خوراک کافی به مرغداران نمی‌دهد تاکید کرد: این شرکت ذرت را که تا چند وقت پیش با قیمت ۱۱۰۰ تومان به ازای هر کیلو تحویل می داد به ۱۳۵۰ تومان افزایش داده است که همین موضوع باعث می شود تا قیمت تمام شده مرغ بالا برود.

به گفته یوسفی، میزان ذرتی که شرکت پشتیبانی امور دام تحویل مرغداران می دهد کفاف همه تولیدشان را نمی دهد و مجبورند مابقی نیاز خود را از طریق بازار آزاد تهیه کنند که در روزهای گذشته برخی مرغداران کنجاله سویا را با قیمت هر کیلو ۴۲۰۰ تومان خریداری کردند.

وی به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه دولت برای نهاده های دامی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می دهد و با توجه به این نرخ دلار نباید مرغ به کیلویی ۱۶ هزار تومان برسد پاسخ داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی زمانی مناسب است که با این نرخ محصول به دست مصرف کننده برسد اما اکنون بانک مرکزی ارز به این نهاده ها تخصیص نمی دهد و تا زمانی هم که فروشنده ارز خود را دریافت نکند اجازه ترخیص محصول را صادر نمی کند.

رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: بانک مرکزی نمی‌گوید ارز ندارم اما از تحریم سخن می گوید که راه انتقال مستقیم وجود ندارد و باید از طریق کشورهای واسطه پرداخت را انجام دهیم که این پروسه زمانبر است.

یوسفی افزود: برزیل و آرژانتین اصلی ترین کشورهایی هستند که نهاده های دامی ایران را تامین می کنند اما قرار است هند و روسیه را به لیست خریداران اضافه کنیم تا بازار دچار آشفتگی نشود.  هند ۵۰ درصد پول نفت ایران را در قالب کالا و مابقی را در یک بانک ذخیره می کند و ما می توانیم از این تخصیص ۵۰ درصدی مواد اولیه‌ای که نیاز داریم را تهیه کنیم.

پاسخی بگذارید