یک مقام صنفی خبر داد؛
گروه: قیمت / کشاورزی
تاریخ: ۱۱:۱۵ :: ۱۳۹۷/۱۲/۱۷
مرغ ارزان نمی‎شود

برومند چهارآیین، عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی با بیان این که قیمت مرغ کاهش نمی یابد، گفت: اگر نهاده های دامی با ارز دولتی به مرغداران داده شود قیمت مرغ تا 50 روز دیگر(ماه رمضان)  به 12 هزار تومان می رسد.

برومند چهارآیین، عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران در گفتگو با اتاق اقتصاد گفت: افزایش قیمت مرغ در روزهای پایانی سال به ۵ دلیل عمده بر می گردد.

وی افزود: اولین دلیل آن به افزایش بی رویه و خارج از کنترل نهادهای دامی از جمله کنجاله سویا، ذرت و جوجه برمی گردد، مرغی که هم اکنون در بازار موجود عرضه می شود تولیدی ۲۰ دی است به همین دلیل آن زمان قیمت نهادهای سرسام آور بود.

عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران اظهار کرد: سازمان حمایت از مصرف کننده در آن تاریخ قیمت دولتی ذرت را ۱۳۰۰، سویا و جوجه را نیز ۲۴۰۰ اعلام کرده است این در حالی است که مرغداران نهادهای دولتی را با نرخ آزاد خریداری می کردند به طوری که ذرت را با قیمت بیش از ۱۸۰۰ تومان، سویا اگر در بازار موجود باشد با قیمت ۴۵۰۰ تومان و جوجه نیز با توجه به کاهش تقاضا با قیمت حمل و بیمه ۳ هزار تومان در بازار خریداری می شد.

چهارآیین ادامه داد: متاسفانه با وجود این که کنجاله، ذرت، سویا و جوجه ۸۰ درصد هزینه های تولید مرغ گوشتی را تشکیل می دهند، نهادهای نظارتی هیچ نظارتی نداشته و آن را رها کرده بودند.

وی اذعان کرد: دومین عامل در افزایش قیمت مرغ بی تدبیری محض دولت تدبیر و امید در اعلام قیمت دستوری است، بدین ترتیب که دولت بدون توجه به تولید کنندگان و هزینه های تولید روی کاغذ نرخی را اعلام می کند این در حالی است که تجربه تمام دنیا نشان می دهد که قیمت دستوری همیشه نتیجه عکس می دهد به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان انگیزه خود را از دست داده و از تولید صرف نظر کرده و همین امر سبب کاهش عرضه و به تبع آن افزایش قیمت شده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی مرغداران گوشتی ایران گفت: سومین عامل این است که در ماههای پایانی سال(بهمن و اسفند) همیشه افزایش تقاضای قابل ملاحظه ای نسبت به دیگر ماههای سال وجود دارد به طوری که مصرف مرغ در کشور روزانه در ۱۰ ماه دیگر سال بجز ایام مناسبتی، ۵ هزار و ۶۰۰ تن است اما این آمار در ۲ ماه پایانی سال به ۷ هزار تن می رسد.

این مقام صنفی اظهار کرد: عامل دیگر قیمت کالاهای و اقلام پروتئینی جایگزین گوشت مرغ مثل ماهی و گوشت قرمز است که با افزایش چند برابری در سال جاری مواجه بوده، به همین دلیل این افزایش قیمت سبب هجوم مردم به سمت مصرف مرغ شده و به تبع آن قیمت گوشت مرغ نیز افزایش یافته است.

تاثیر گذار بوده است.

چهارآیین با بیان این که قیمت گوشت مرغ ایران نسبت به خاورمیانه و بخش زیادی از کشورهای جهان کمتر است، افزود: عامل پنجم این است که از ۲۵ دی ماه سال جاری تاکنون تعدادی از واحدهای صنفی تولیدکننده گوشت مرغ منتظر ارزانی جوجه بوده اند به همین دلیل جوجه ریزی نکرده بودند، به همین دلیل خلای ۲۰ روزه عدم جوجه ریزی بوده ایم به همین دلیل عرضه کاهش و قیمت افزایش یافته است.

وی گفت: قیمت تمام شده مرغ با ۱۰ درصد سود ۱۰ هزار ۵۰۰ تومان است و با کاهش ۲۵ درصدی وزن درب کشتارگاهها قیمت آن به ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و واحدهای صنفی ۳ درصد سود به آنها اضافه می کند و خرده فروشی ها نیز با ۹ درصد سود قانونی به مشتریان عرضه می کنند، به همین دلیل نرخ ۱۶ هزار تومانی فعلی منطقی است.

این مقام صنفی با انتقاد از قیمت گذاری مسئولین دولت در رسانه های مختلف اذعان کرد: انتظار کاهش قیمت مرغ در ایام عید، انتظار نابجایی بوده و قیمت مرغ کاهش نخواهد یافت چون قیمت مرغ ناشی از قیمت نهادهای دامی ۵۰ روز قبل از توزیع آن است.

چهارآیین افزود: به دلیل سیاست های غلط دولت ۵۲۰۰ واحد تولیدی مرغ گوشتی در کشور به تعطیلی کشیده شده است، از طرف دیگر ارز ۴۲۰۰ هیچ تاثیری بر سفره مصرف کنندگان داخلی نداشته است.

وی در پایان گفت: اگر نهاده های دامی با ارز دولتی به مرغداران داده شود قیمت مرغ تا ۵۰ روز دیگر(ماه رمضان)  به ۱۲ هزار تومان می رسد.

 

پاسخی بگذارید