مدیرعامل شرکت مهاب قدس:
گروه: کشاورزی
تاریخ: ۱۳:۱۸ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
بهانه‌های واهی محیط زیستی جلوی سدسازی را گرفته است

مدیرعامل شرکت مهاب قدس گفت: متاسفانه در سال هاي اخير به دلیل بهانه هاي زیست محیطی اجازه ساخت سد داده نشد، اكنون باید از این دوستان پرسید سيل با حجم دبی 8 هزار متر مکعب در ثانيه را چه سازه ای قرار است کنترل کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد، ناصر ترکش دوز مدیر عامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس گفت: اقلیم ما خیلی خاص است به طوری که بین سالهای خشک و سالهای تر اختلاف بسیاریوجود دارد.

وی افزود: به طور مثال در سالهای خشک دبی رودخانه ای ۳۰۰ متر مكعب بر ثانيه و در ترسالی به ۱۵ هزار متر مكعب در ثانيه هم می رسد که تجاوز به حریم رودخانه ها نیز در این امر تاثیر فراوانی دارد.

این کارشناس منابع آب اظهار کرد: به نظر بنده مهمترین دلیل سیلاب های اخیر کوتاهی دولت ها در نساختن سدهاي لازم است که دلیل عمده این امر به بهانه های محیط زیستی برخی افراد مغرض و اختصاص نیافتن بودجه توسط دولت ها برمی گردد.

ترکش دوز در ادامه گفت: مدعیان دروغین محیط زیستي در مخالفت با سدسازی از کشورهایي وام(نسخه برداری) می گیرند که آن کشورها خود سدهای لازم را ساخته و در مقابل سیلاب ها خود را ایمن نموده اند و با اعمال شعارآمیزشان باعث توقف سدسازی می شوند و با جان و مال مردم کشور بازی می کنند.

وی افزود: به طوری که در معمولان خرم آباد در رودخانه کشکان قرار بود سد تنگ معشوره ساخته شود و این سد می توانست بيش از یک و نیم میلیارد متر مکعب آب را حفظ کند، ولی متاسفانه به دلیل بهانه های زیست محیطی ساخته نشد.

این کارشناس منابع آب اذعان نمود: یخ های قطبی تبدیل به ابر شده اند به همین دلیل اقلیم به هم خورده است، بنابراین ممکن است سال آینده وضعیت کشورمان به لحاظ سیلاب ها بدتر از امسال باشد در نتیجه باید آمادگی لازم برای این امر در سالهای گذشته صورت می گرفت.

مدیر عامل شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس در ادامه گفت: وقتی می بینیم رودخانه ای خشک است نباید سریعا فریب بخوریم و اجازه ساخت و ساز و تجاوز به حریم رودخانه ها را بدهيم و يا حتی کشاورزی صورت بگیرد.

ترکش دوز با تاکید بر این که اتفاق سیل در رودخانه هايي که از شهرها می گذرد بی درنگ در بقیه شهرها نمایان می گردد، افزود: اگر نمی خواستیم سدی احداث کنیم تا در تولید برق و تامین آب از آن استفاده کنیم به صورت قطع برای حفاظت شهرهایمان از خسارت های فاجعه بار ویرانگر سیل باید سد احداث کنیم، بویژه تجاوز به حریم پایین دست سدها توسط افرادی نیز کار کنترل سیل را مختل و دشوار کرده است.

وی افزود: اولین نکته در کنترل سیلاب، نگه داشت آن است که بهترین نحوه آن سدسازی است تا در ادامه آن را به صورت منظم رهاسازی کرده و در آخر به دریا بریزد.

این کارشناس منابع آب گفت: متاسفانه در سال هاي اخير به دلیل بهانه ها زیست محیطی اجازه ساخت سد داده نشد، اكنون باید از این دوستان پرسید سيل با حجم دبی ۸ هزار متر مکعب در ثانيه را چه سازه ای قرار است کنترل کند.

ترکش دوز با اشاره به این که اگر سد کرخه نبود کل خوزستان و قسمتی از عراق و کویت زیر آب می رفت، اظهار کرد: رودخانه های پایین دست دز، کارون و کرخه به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز کوچک شده اند، به همین دلیل ظرفیت تخلیه کرخه که باید ۴ هزار متر مكعب در ثانيه باشد به ۴۰۰ متر مكعب در ثانيه کاهش پیدا کرده است.

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (1)

  1. ناشناس

    ما باید به سراغ آبخیزداری بریم نه سدسازی، معلومه کسی که تموم سدهای ایران رو ساخته بیاد از سد دفاع کنه