اتاق اقتصاد گزارش می‌دهد؛
تاریخ: ۱۲:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
مزایای عرضۀ نفت در بورس برای خریداران

از مزایای بورس نفت می‌توان به کوچک بودن محموله‌ها اشاره کرد. این در حالی است که در قراردادهای عادی محموله‌ها بزرگ بودند و در نتیجه هر شرکتی توانایی ورود به این بازار را نداشت. در بورس نفت به دلیل کوچک بودن محموله‌ها شرکت‌های خصوصی بیشتری توانایی ورود و فعالیت در این حوزه را دارند که قبلا حتی فکر ورود به این حوزه را نمی‌کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اتاق اقتصاد، پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های نفتی تدابیری برای تنوع بخشی به روش‌های فروش نفت اندیشیده شد. در این بین عرضۀ ریالی نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی، به عنوان راهکاری جدید مطرح شد.

امکان تسویۀ کامل به صورت ریالی از جمله مهم‌ترین مزایای این روش نسبت به روش‌های قبلی فروش نفت بود. این امکان بدلیل تسویه خارج از نظام بانکی بین‌المللی و ممکن نبودن تحریم خریدار، برای خریداران جذابیت ایجاد کرد. حال آنکه امکان تسویۀ ارزی نیز برای خریداران همچنان وجود دارد.

نفت‌خام و میعانات گازی که در بورس عرضۀ می‌گردد، قیمتی به مراتب پایین تر از قیمت جهانی نفت برنت دارد. برای مثال در عرضۀ ۲۸ بهمن، نفت‌خام با تخفیفی ۱۴ دلاری نسبت به قیمت جهانی نفت برنت در آن زمان معامله شد. در این روش معامله، قیمت محموله در روز تسویه حساب به نسبت تغییرات قیمت جهانی نفت برنت نسبت به روز عرضه تغییر خواهد کرد تا عرضه‌کننده و خریدار دچار ضرر مالی نشوند. حال با فرض تغییر نکردن قیمت جهانی نفت برنت تا روز تسویه حساب، خریدار محمولۀ ۳۵ هزار بشکه‌ای، حدودا ۵۰۰ هزار دلار سود برده است که این خود مزیتی جذاب برای خریداران محسوب می‌گردد.

از دیگر مزایای بورس نفت می‌توان به کوچک بودن محموله‌ها اشاره کرد. این در حالی است که در قراردادهای عادی محموله‌ها بزرگ بودند و در نتیجه هر شرکتی توانایی ورود به این بازار را نداشت. در بورس نفت به دلیل کوچک بودن محموله‌ها شرکت‌های خصوصی بیشتری توانایی ورود و فعالیت در این حوزه را دارند که قبلا حتی فکر ورود به این حوزه را نمی‌کردند.

خریدارانی که از بورس نفت را تهیه می‌کنند، می‌توانند محموله‌ها را به صورت دریایی از جزیره خارک یا به صورت زمینی از بندرعباس دریافت نمایند. این امکان باعث می‌شود که خریدارانی هم که امکان دریافت دریایی محموله‌ها را به هر دلیلی نداشته‌اند، بتوانند به این بازار جدید ورود پیدا کنند و محموله‌ها را زمینی دریافت کنند.

در بورس نفت اطلاعات و مشخصات خریداران افشا نمی‌‌شود و قضیه محرمانگی در فرآیند معاملات بورس کاملا رعایت شده است. در این مدل جدید معاملۀ نفت، خریدار حتی بعضاً به خود کارگزاری‌ها و شبکۀ کارگزاری هم به راحتی معرفی نمی‌شود. حتی در شیوه کدگذاری و اعلام کد‌های خریدار و فروشنده نیز این موضوع محرمانگی رعایت شده است. این کد‌ها یونیک و مخصوص به مشتری نیست و به صورت موقت ایجاد می شود که ارتباطی با هویت خریدار ندارد.

یکی از مشوق‌های بورس که در روش‌های سنتی موجود نیست این است که شرط مقصد وجود ندارد. یعنی خریداری که از بورس اقدام می‌کند در مورد انتخاب مقصد (به جز رژیم صهیونیستی) آزاد است.

یکی دیگر از مشوق‌ها این است که احراز صلاحیت مطرح نیست و هرکسی می‌تواند وارد بورس انرژی و معامله شود؛ فارغ از اینکه قرارداد پالایشگاهی، توانمندی یا سابقه خوبی داشته باشد. سازوکارهای بورس این امکان را فراهم می‌کند که طرف خارجی مستقیماً بتواند کد بورسی بگیرد و اقدام کند. با این حال طرف‌های خارجی با توجه به آشنایی که از سیستم کشور دارند و با وضعیت تحریمی ایران آشنا هستند عمدتاً یک کار بسیار ساده‌تر و روان‌تری انجام می‌دهند و آن این است که یک شرکت ایرانی ثبت می‌کنند و از طریق آن شرکت ایرانی وارد بورس می‌شوند.

بورس نفت در قیمت‌گذاری و شیوه رقابت دارای شفافیت است. در این شیوه بر خلاف اتاق تاریک با مذاکره کار انجام نمی‌شود و بلکه در یک فضای رقابتی کار انجام می‌گردد و از ایجاد رانت و فساد جلوگیری می‌شود. این از ویژگی‌ها و مزیت‌های بورس نسبت به مذاکره مستقیم است.

پاسخی بگذارید