آنزان نیوز بررسی می‌کند
تاریخ: ۱:۲۲ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
سقوط چشمگیر قیمت سکه در بازار تهران

سکه طرح جدید در بازار تهران با 150 هزار تومان کاهش 3 میلیون و 760 هزار تومان و یورو با افت 276 تومان به 12 هزار و 61 تومان فروخته شد.

به گزارش آنزان نیوز، بهای انواع سکه و ارز امروز در بازار تهران کاهش یافت.

سکه طرح جدید با ۱۵۰ هزار تومان کاهش، ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان، سکه طرح قدیم با ۱۲۰ هزار تومان افت قیمت، ۳ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان و نیم سکه با افت ۷۰ هزار تومانی یک میلیون و ۹۳۳ هزار تومان به فروش رسید.

ربع سکه ۸۰ هزارتومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ هزار تومان کاهش قیمت داشت، اما سکه گرمی با هزار تومان رشد ۵۱۲ هزار تومان فروخته شد.

در بازار ارز، دلار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان، یورو ۱۲ هزار و ۶۱ تومان و درهم ۲۸۱۲ تومان معامله شد.

طلا و ارز قیمت میزان تغییر قیمت
سکه طرح جدید ۳،۷۶۰،۰۰۰ تومان ۱۵،۰۰۰+ تومان
سکه طرح قدیم ۳،۶۰۵،۰۰۰ تومان ۱۲۰،۰۰۰+ تومان
نیم سکه ۱،۹۳۳،۰۰۰ تومان ۷۰،۰۰۰+ تومان
ربع سکه ۹۵۲،۰۰۰ تومان ۸۰،۰۰۰+ تومان
سکه گرمی ۵۱۲،۰۰۰ تومان ۱۰۰۰+ تومان
هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲۹۵،۵۱۰ تومان ۳۰۰۰- تومان
اونس طلا ۱۲۱۹٫۳۰ دلار ۵٫۵۸- دلار
دلار ۱۰،۸۰۰ تومان ۲۰۰- تومان
یورو ۱۲،۰۶۱ تومان ۲۷۶- تومان
درهم ۲۸۱۲ تومان ۵۹- تومان

گفتنی است یکی از روش‌های محاسبه نرخ ارز حقیقی، تعدیل نرخ ارز اسمی بر اساس مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی است. در این استدلال انتخاب سال مبنا از اهمیت راهبردی برخوردار است.

بهترین زمان برای تعیین سال مبنا، سالی است که عرضه و تقاضای ارز بدون دخالت دلارهای نفتی تعیین شده باشد‌ بنابراین با انتخاب سال  ۱۳۴۰ و با فرض محاسبه مابه‌التفاوت تورم داخل ایران با آمریکا طی ۵۰ سال گذشته، نرخ حقیقی دلار در سال‌جاری حدود ۸۲۰ تومان برآورد می‌شود. همواره وضعیت نرخ حقیقی ارز از مسایل مناقشه‌بر‌انگیز طی سالیان اخیر در بین برنامه‌ریزان و صاحبنظران اقتصادی بوده است.

یکی از روش‌های محاسبه نرخ ارز حقیقی، تعدیل نرخ ارز اسمی بر اساس مابه‌التفاوت تورم داخلی و خارجی است. در این استدلال انتخاب سال مبنا از اهمیت راهبردی برخوردار است و انتخاب سال‌های مبنای متفاوت نتایج بسیار متفاوتی را به دنبال دارد. به عنوان مثال سطح عمومی قیمت‌ها در ایران از سال ۱۳۴۰ تا ابتدای سال ۱۳۹۰ در یک دوره ۵۰ ساله، ۷۸۰ برابر شده و سطح قیمت‌ها در کشور آمریکا با ارز خارجی دلار، ۷/۴۲ برابر شده است.

بنابراین نسبت قیمت‌های آمریکا به ایران طی دوره مورد نظر ۱۰۵ برابر کاهش داشته است. چنانچه سال ۴۰ را ‌که در آن نرخ ارز اسمی معادل۷۶ ریال بوده‌ به عنوان سال مبنا انتخاب کنیم، یک محاسبه ساده نشان می‌دهد میزان نرخ ارز اسمی در سال ۹۰ که نرخ ارز حقیقی در این سال را معادل سال مبنا قرار می‌دهد معادل ۸۱۹۰ ریال خواهد بود. به عبارت دیگر با لحاظ سال ۴۰ به عنوان سال مبنا، قیمت ۸۱۹۰ ریالی ارز در سال ۹۰، اثرات تورم در دو کشور را زدوده و نرخ ارز حقیقی را ثابت نگاه می‌دارد.‌

منبع: فارس

برچسب ها:

پاسخی بگذارید