رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران خبر داد؛
گروه: سایر / کشاورزی
تاریخ: ۲۱:۰۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
خرید تضمینی ۸ میلیون تن گندم از کشاورزان

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در خصوص خرید تضمینی گندم از کشاورزان گفت: براساس آخرین آمار حدود 8 میلیون تن گندم با ارزش بیش از 106 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش خبرگزاری آنزان نیوز علیقلی ایمانی رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار تاکنون قریب به ۸ میلیون تن گندم با ارزش  بالغ بر بیش از ۱۰۶ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

وی افزود: اگرچه شرایط کنونی استان های سردسیری حاکی از افزایش  تولید وخرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل است، اما برای اعلام دقیق میزان تولید باید تا پایان فصل برداشت منتظر ماند.

ایمانی از پرداخت ۵۰ درصد اولیه مطالبات گندمکاران خبر داد و گفت: همچنین ۵۰ درصد مطالبات دوم گندمکارانی که تا خرداد ماه گندم تولیدی خود را تحویل دادند،در حال پرداخت است.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در پاسخ به این سوال که آیا هنوز گندم تولیدی کشاورزان توسط مرغداران و دلالان خریداری می شود، بیان کرد:با توجه به ممنوعیت صادرات آرد و گندم و شرایط بحرانی نوسان نرخ ارز،آرامش به چرخه خرید تضمینی گندم بازگشته است به طوریکه تمامی کشاورزان گندم تولیدی خود را به دولت تحویل می دهند.

به گفته وی پیش بینی می شود که تا پایان فصل زراعی تولید گندم به مرز ۱۱٫۵ تا ۱۲ میلیون تن و خرید تضمینی ۹ میلیون تن برسد که با وجود ذخیره سازی مطلوب گندم  نیازی به واردات نخواهیم داشت.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران در پایان تصریح کرد: با وجود اجحاف در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم طی سه سال اخیر از کشاورزان، انتظار می رود که در سال زراعی جدید تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی لحاظ شود چرا که بی توجهی به این موضوع و پرداخت تورم از جیب کشاورزان هشدار جدی برای وابستگی کشور به واردات گندم به شمار می رود  و این درحالی است که حمایت حداقلی از این بخش، افزایش ضریب خوداتکایی محصولات مختلف کشاورزی از جمله گندم را به همراه دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخی بگذارید